top of page
W roku 2017 kończymy projekt realizowany w ramach programu Erasmus + 2015 dwoma ostatnimi szkoleniami

MALTA

Nasi nauczyciele szkolÄ… siÄ™ również podczas ferii. W styczniu 2017 roku nauczyciel informatyki, wychowania fizycznego i techniki wyjechaÅ‚ na 2-tygodniowe szkolenie na MaltÄ™, aby wziąć udziaÅ‚ w kursie dotyczÄ…cym wdrażania metodologii CLIL (wykorzystania jÄ™zyka obcego na lekcjach innych niż lekcje jÄ™zyka angielskiego) przy wykorzystaniu technologii informacyjno-komunikacyjnej. Uczestniczka kursu wspóÅ‚pracowaÅ‚a w miÄ™dzynarodowej grupie przy tworzeniu materiaÅ‚ów do wykorzystania na lekcjach. Oprócz relacji fotograficznej prezentujemy listÄ™ zagadnieÅ„ wraz z odnoÅ›nikami do stron internetowych, które zostaÅ‚y poruszone podczas kursu. Jak widać po ich ilość kurs byÅ‚ niezwykle intensywny.

ISLANDIA

W marcu dyrekcja szkoÅ‚y wzięła udziaÅ‚ w tygodniowym kursie w Islandii. Organizatorem kursu byÅ‚a sprawdzona przez nas kilkukrotnie instytucja English Matters. To już nasz 4-ty raz na kursie organizowanym przez tÄ… hiszpaÅ„skÄ… organizacjÄ™. Tym razem również nie zawiedliÅ›my siÄ™. Jak widać na zamieszczonym poniżej planie zajęć organizatorzy zapewnili niezwykle bogaty program obejmujÄ…cy seminaria, wykÅ‚ady, projekty grupowe, spotkania z ciekawymi ludźmi oraz wizyty w islandzkich szkoÅ‚ach, w których nasza uczestniczka mogÅ‚a zapoznać siÄ™ z systemem edukacji w Islandii oraz miaÅ‚a okazjÄ™ porozmawiać z pracujÄ…cÄ… tam PolkÄ… (nauczycielka po filologii angielskiej wyjechaÅ‚a do Islandii i uczy zarówno jÄ™zyka angielskiego, jak i matematyki w tamtejszej szkole podstawowej).

Na koniec szkolenia podobnie jak w przypadku poprzednich szkoleÅ„ organizowanych przez English Matters uczestnicy w miÄ™dzynarodowych grupach przygotowywali prezentacje podsumowujÄ…cÄ… nabytÄ… wiedzÄ™. Przez caÅ‚y tydzieÅ„ kursantom przyÅ›wiecaÅ‚a idea metodologii Context4Content, czyli pamiÄ™tali o tym, żeby zbierać wszelkie materiaÅ‚y (Content) do wykorzystania w dziaÅ‚aniach upowszechniajÄ…cych i do wykorzystania w dziaÅ‚aniach z uczniami podczas wszelkich zajęć organizowanych w ramach kursu (Context). 

Poniżej prezentujemy miÄ™dzy innymi relacjÄ™ fotograficznÄ… udostÄ™pnionÄ… przez kursantkÄ™ oraz krótkie podsumowanie Islandii w punktach.

 

A jaka jest Islandia? Jacy sÄ… Islandczycy?

1. WierzÄ… w trolle i elfy. JeÅ›li muszÄ… usunąć kamieÅ„, który spadÅ‚ na drogÄ™ wzywajÄ… specjalistÄ™ od elfów. I naprawdÄ™ taki zawód istnieje :-)

2. Wcale nie jest tak zimno, jak to opisują w internecie. Średnia temperatura w marcu to około 1-2 stopnie Celcjusza i odczuwalna jest podobna. Często świeci słońce i wieje wiatr.

3. Islandia leży na granicy dwóch kontynentów. Na gÅ‚ównym zdjÄ™ciu poniżej przedstawiamy The Bridge Between Continents, czyli Most PomiÄ™dzy Kontynentami. Jak to możliwe skoro Islandia jest wyspÄ…? GranicÄ™ kontynentów wyznacza nie lÄ…d, ale pÅ‚yty tektoniczne i wÅ‚aÅ›nie na Islandii, w tym dokÅ‚adnie miejscu, gdzie jest wyżej wspomniany most mamy po jednej stronie mostu EuropÄ™, a po drugiej AmerykÄ™.

4. W szkoÅ‚ach uczniowie chodzÄ… w samych skarpetkach. Podobno to dobrze wpÅ‚ywa na ich zachowanie. Uczestniczka potwierdza, że dzieci islandzkie byÅ‚y bardzo grzeczne. 

5. W Islandii praktycznie caÅ‚e życie skupia siÄ™ w stolicy - Reykjaviku. Ponad 10% wyspy to lodowce. JadÄ…c autobusem można byÅ‚o zobaczyć, że poza gÅ‚ównym miastem praktycznie nie ma wiÄ™kszych skupisk domów. StaÅ‚y krajobraz to skaÅ‚y wulkaniczne i Å›nieg.

6. My mamy w oknach firanki, a Islandczycy - wszystko co się da położyć, czy powiesić przy oknie: figurki, książki, obrazy.

7. Islandia wykorzystuje na szerokÄ… skalÄ™ energiÄ™ z gorÄ…cych źródeÅ‚ i gejzerów.

8. WalutÄ… w Islandii jest korona islandzka, niemalże nie do zdobycia w Polsce. 

9. Ceny w Islandii są niebotycznie wysokie. Gdyby nie fundusze z programu Erasmus + nasza uczestniczka na własną rękę by się do tego kraju nie wybrała.

10. Islandczycy Å›wietnie mówiÄ… po angielsku, chociaż to nie jest ich jÄ™zyk narodowy.

11. Islandia nie należy do Unii Europejskiej.

12. SzkoÅ‚y islandzkie to istna mieszanka narodowoÅ›ci. Jest tam też wielu polskich uczniów.

13. Uczniowie w Islandii wychodzÄ… na przerwach na dwór niezależnie od pogody.

bottom of page