top of page

Konkurs Erasmus + Selfie

  W marcu 2016 r. zgłosiliśmy dwie fotografie dotyczące naszych projektów do konkursu Erasmus + Selfie. W ramach każdego projektu można było dodać 1 zdjęcie w każdej z kategorii. Nasze zdjęcia: 

 

1) zdjęcie w kategorii Mobility Project Selfie, czyli dotyczące szkolenia zagranicą:

Erasmus + 2014

http://selfieplus.erasmusplus.org.pl/aktywne-nauczanie-przez-zabawe-i-zwiedzanie/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   Powyższa fotografia została zrobiona w trakcie trwania kursu w Holandii, w którym uczestniczyła nauczycielka języka angielskiego z naszej szkoły. Jako, że nasza szkoła jest beneficjentem programu Erasmus + 2014 kurs został sfinansowany w całości ze środków unijnych. Organizatorem mobilności szkoleniowej była placówka Quarter Mediation. Szkolenie obejmowało swoją tematyką wykorzystanie sportu, informatyki, muzyki i sztuki w szeroko pojętym nauczaniu i było przeprowadzone w bardzo nietypowy sposób, w większości na świeżym powietrzu. Uczestnicy znaleźli się niejako w położeniu uczniów i dzięki niezwykle ciekawym zajęciom łączącym zwiedzanie i szkolenie świetnie się bawili.

Miejsce, w którym zrobiono zdjęcie to rezerwat przyrody Boomkroonpad, który jest jednocześnie miejscem świetnie przygotowanym dla dzieci pod względem edukacyjnym. W programie kursu przewidziano jeden dzień zajęć na obszarze tego rezerwatu. Na placu zabaw, który jest widoczny na fotografii zrobiono serię zdjęć, z której później uczestnicy stworzyli animację poklatkową.Jednakże był to tylko wstęp do innych wyzwań, jakie czekały przed uczestnikami. Jednym z ciekawszych zadań do wykonania był spacer po lesie i zbieranie różnych znalezionych po drodze owadów do specjalnych pojemników ze szkłem powiększającym. U celu wyprawy każdy z uczestników musiał wymyślić opowiadanie dotyczące złapanych przez siebie gatunków, po czym wszystkie „żyjątka” zostały wypuszczone na wolność. Ponadto, uczestnicy mieli okazję zapoznać się z życiem lasu na wysokości korzeni, schodząc do specjalnie przygotowanego do tego celu podziemia.

Szkolenie było też okazją do wymiany międzynarodowych doświadczeń, jako, że grupa składała się z uczestników różnych narodowości: polskiej, rumuńskiej, maltańskiej, holenderskiej oraz portugalskiej.

 

Erasmus + 2015

http://selfieplus.erasmusplus.org.pl/miedzykulturowa-wymiana-doswiadczen/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Zdjęcie zostało wykonane w Wielkiej Brytanii w trakcie kursu językowego z języka angielskiego, w którym wzięło udział dwóch nauczycieli z naszej szkoły: nauczyciel informatyki, techniki i wychowania fizycznego oraz nauczyciel przyrody. Dla obu uczestników była to pierwsza mobilność zagraniczna. Celem szkolenia było przede wszystkim doskonalenie posługiwania się językiem angielskim, tak, aby w niedalekiej przyszłości obie panie mogły wziąć udział w szkoleniach specjalistycznych prowadzonych w języku angielskim z zakresu informatyki i metodologii CLIL w Irlandii oraz na Malcie. Organizatorem szkolenia był sprawdzony już przez nas wcześniej Richard Language College w miejscowości Bournemouth w Anglii.

Jak widać na fotografii organizatorzy zadbali nie tylko o to, żeby każdego z uczestników przypisać do odpowiedniej grupy pod względem poziomu językowego, ale również o to, aby każda z grup szkoleniowych była wymieszana kulturowo, zawodowo oraz wiekowo. Wśród uczestników szkolenia znaleźli się studenci z Arabii Saudyjskiej, Koreańczyk, Słowaczka, Polacy oraz oczywiście nauczyciel-trener pochodzący z Wielkiej Brytanii. Taki dobór uczestników sprzyjał międzykulturowej wymianie doświadczeń oraz osłuchaniu się z językiem angielskim w różnym brzmieniu, w zależności od tego, jakim językiem ojczystym władała dana osoba.

Podczas kursu nauczyciele rozwinęli kompetencje interkulturowe, dzięki czemu stali się bardziej tolerancyjni i otwarci na inne narodowości i po powrocie do Polski rozwijają te kompetencje u swoich uczniów. Oprócz podniesienia poziomu językowego, zwłaszcza w zakresie komunikacji w języku angielskim wrócili bogatsi o wiedzę z zakresu różnic kulturowych oraz ciekawostek związanych nie tylko z Wielką Brytanią, ale również z krajami ojczystymi innych uczestników szkolenia.

 

2) zdjęcie w kategorii Local Leader Selfie, czyli dotyczące działań projektowych na terenie szkoły:

 

http://selfieplus.erasmusplus.org.pl/gazetka-szkolna-podsumowujaca-mobilnosci/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Fotografia przedstawia jedno z wielu podjętych dotychczas działań upowszechniających rezultaty projektu Erasmus + w Publicznej Szkole Podstawowej w Jaworsku- gazetkę umieszczoną w centralnym miejscu naszej placówki, w przygotowanie której włączyli się również uczniowie. Stanowi ona swego rodzaju podsumowanie dotychczas zrealizowanych mobilności zagranicznych głównie w postaci relacji fotograficznej ze szkoleń.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Informacja o projekcie na stronie gminy Dębno

Wymiana doświadczeń, upowszechnianie rezultatów projektu, promowanie międzynarodowych inicjatyw na terenie naszej placówki na forum gminnym, ogólnopolskim i międzynarodowym:

- wyjeżdżający nauczyciele dokonali kulturowej wymiany doświadczeń, porównali systemy edukacyjne oraz ćwiczyli komunikację w językach obcych z uczestnikami szkoleń pochodzącymi przynajmniej z 16 krajów europejskich; poniższa fotografia obrazuje liczbę narodowości, która uczestniczyła w szkoleniu w Finlandii. Organizator English Matters zadał sobie trudu, aby przedstawić na seminarium inauguracyjnym profil wszystkich kursantów

- koordynator projektu, dyrektor szkoły oraz wyjeżdżający nauczyciele podzielili się doświadczeniem projektowym z szeregiem polskich szkół w gminie oraz poza nią. Głównym celem była promocja programu Erasmus + oraz pokazanie, w jaki sposób jego realizacja może zaspokoić potrzeby placówki oświatowej. Podzieliliśmy się efektami projektu, pokazaliśmy, jakie działania międzynarodowe podejmuje nasza szkoła oraz zaoferowaliśmy pomoc przy pisaniu wniosku aplikacyjnego i zebraniu odpowiedniej dokumentacji. Jednocześnie udało nam się nawiązać kontakt z koordynatorami projektów Erasmus + oraz PO WER, którzy już rozliczyli pierwszy projekt. Dzięki czemu mamy cenne wskazówki w zakresie raportu końcowego, jak również dodatkowe pomysły dotyczące działań upowszechniających i implementacji efektów szkolenia. 

Szkoły i przedszkola, o których wyżej mowa, to: 

Gimnazjum nr 6 w Tarnowie 

Zespół Szkół im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie 

Przedszkole nr 1 w Zabrzu 

Zespół Szkół Plastycznych w Tarnowie (współpraca w zakresie tworzenia wniosku Erasmus + 2016, który został zaakceptowany przez Agencję Narodową w ramach programu PO WER SE)

Szkoła Podstawowa w Książnicach Wielkich (współpraca w zakresie tworzenia wniosku Erasmus + 2017, który został zaakceptowany przez Agencję Narodową)

Zespół Szkół w Łysej Górze (współpraca w zakresie tworzenia wniosku Erasmus + 2016, który został zaakceptowany przez Agencję Narodową)

Zespół Szkół w Woli Dębińskiej (współpraca w zakresie tworzenia wniosku Erasmus + 2017, który został zaakceptowany przez Agencję Narodową)

Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 93 im. Księżnej Izabeli Czartoryskiej w Warszawie 

Publiczna Szkoła Podstawowa w Niedźwiedzy 

Szkoła Podstawowa nr 18 im. Jana Kochanowskiego w Tarnowie (współpraca w zakresie tworzenia wniosku Erasmus + 2017, który został zaakceptowany przez Agencję Narodową z wysoką pozycją na liście zaakceptowanych szkół)

Warszawska Wyższa Szkoła Humanistyczna (współpraca w zakresie tworzenia wniosku Erasmus + 2017, który został zaakceptowany przez Agencję Narodową)

Prywatna Szkoła Podstawowa Mieszko w Poznaniu (współpraca w zakresie tworzenia wniosku Erasmus + 2017, który obecnie oczekuje na liście rezerwowej na akceptację w ramach PO WER SE)

Poniżej prezentujemy przykładowe potwierdzenie powyższych działań. 

- niniejsza strona jest obecnie tłumaczona na język angielski, po czym będzie dostępna w dwóch wersjach językowych, co zwiększy zakres jej odbiorców

- dwóch nauczycieli, którzy są uczestnikami mobilności pracuje jednocześnie w dwóch placówkach oświatowych, a więc ich szkolenia zagraniczne mają i będą miały wpływ nie tylko na lekcje i inne działania w Publicznej Szkole Podstawowej w Jaworsku, ale również w dwóch innych szkołach w naszej gminie

- międzynarodowa wymiana doświadczeń w specjalnie w tym celu utworzonej grupie za pomocą Whatsapp. Pomysł narodził się po szkoleniu w Hiszpanii.

- nauczycielka języka angielskiego wielokrotnie dzieliła się inspiracjami ze szkoleń, jak również doświadczeniem projektowym w grupie Nauczyciele angielskiego na Facebooku 

Prywatny blog uczestniczki inspirowany udziałem w programie Erasmus +

Zapraszamy do czytania:  http://teachyourbaby.pl

 

Po powrocie do pracy nauczycielka planuje wykorzystać wytworzone bądź też zakupione przez siebie materiały w swojej pracy, zwłaszcza w przedszkolu i klasach I -III. 

bottom of page