top of page
Bieżący rok jest równie intensywny, jeśli chodzi o szkolenia kadry:

Finansowane z programu Erasmus + 2015: 

IRLANDIA

Na przełomie lipca i sierpnia 2016 nauczyciel przyrody wziął udział w 2-tygodniowym szkoleniu w Irlandii. Szkolenie swoją tematyką obejmowało głównie aspekty metodologii wprowadzania elementów języka angielskiego na różnych przedmiotach. Niemniej jednak, jako, że szkolenie odbywało się w języku angielskim, a nasza kursantka była jedyną Polką w grupie, kurs przyniósł również niesamowity wzrost umiejętności językowych, zwłaszcza komunikacji w języku angielskim. Tym razem wybierając kurs kierowaliśmy się tym, że organizacja English Matters szczyci się ogromnym doświadczeniem w zakresie organizacji szkoleń zagranicznych dla nauczycieli wszystkich szczebli edukacyjnych. Poniżej prezentujemy wybrane zdjęcia z mobilności. Tradycyjnie kurs łączył naukę z podróżowaniem i doświadczeniem kulturowym. Warto nadmienić, że wszystkie zajęcia odbywały się w prestiżowej uczelni irlandzkiej - Trinity College. Pod relacją fotograficzną jest próbka irlandzkiej muzyki, jak również jedno z zadań, jakie uczestnicy kursu mieli wykonać w międzynarodowych grupach: 3-slajdową prezentację podsumowującą kurs (czego nasza uczestniczka nauczyła się w międzynarodowej grupie) i prezentującą przykładowe wykorzystanie materiałów szkoleniowych na zajęciach z uczniami oraz treść kursu w pigułce, czyli rezultat refleksji uczestniczki nad tym, czego się nauczyła. 

FINLANDIA

W październiku 2016 nauczycielka języka angielskiego wyjechała do Finlandii, aby wziąć udział w szkoleniu specjalistycznym skupiającym się przede wszystkim na aspektach fińskiego systemu edukacji oraz na fińskiej kulturze. Ważnym elementem szkolenia była możliwość odwiedzenia kilku szkół fińskich oraz przedszkola, rozmowy z nauczycielami, jak również obserwacji zajęć. Było to niezwykle cenne doświadczenie z punktu widzenia pedagogicznego, jako, że Finowie od lat są na szczycie rankingu PISA. Nauczycielka miała okazję szczegółowo porównać polski i fiński system edukacyjny oraz dokonać analizy w kierunku poprawy tego pierwszego, jak również szkolenie było okazją do międzynarodowej wymiany doświadczeń kulturowych. Kurs został zorganizowany przez English Matters, a seminaria odbywały się w różnych lokalizacjach na terenie Helsinek. Szkoły, w których odbyły się wizyty studyjne były zlokalizowane w regionie Valkeakoski, bądź na obrzeżach Helsinek. Niezwykle ciekawym dodatkiem do kursu była wycieczka do Estonii, w czasie trwania której uczestnikom szkolenia udało się znaleźć informacje dotyczące historii Polski.

Poniżej zaprezentowana relacja fotograficzna przedstawia zdjęcia wykonane:

1)  podczas tzw, field projects, czyli wycieczek, na których uczestnicy mieli robić zdjęcia, a następnie wykorzystać je w prezentacji końcowej, w której mieli przedstawić pomysł wykorzystania tych materiałów na zajęciach z uczniami

2) w czasie wizyt studyjnych w szkołach oraz podczas trwania seminarium

Pod prezentacją zamieszczono harmonogram szkolenia, aby pokazać przykładowy plan szkolenia wzbogaconego o wizytę studyjną. 

Finansowane z programu Erasmus + 2014: 

HISZPANIA

Również w październiku 2016 nauczycielka języka angielskiego wraz z dyrektorem szkoły wyjechały do Hiszpanii na tygodniowe szkolenie mające na celu przede wszystkim poznanie hiszpańskiego systemu edukacji, hiszpańskiej kultury oraz zaczerpnięcie tak potrzebnych inspiracji w zawodzie nauczyciela. Szkolenie składało się z wykładów, warsztatów oraz wizyt w 3 szkołach hiszpańskich różnego typu tj. w szkołach państwowych, prywatnych oraz tzw. concertados (pół- państwowych, pół-prywatnych). Organizator - po raz kolejny firma English Matters dopilnował podziału uczestników ze względu na placówkę macierzystą, w której pracują tj. nauczyciele pracujący w szkołach podstawowych i przedszkolach wizytowali jedynie szkoły podobnego typu. Nauczyciele mieli okazję nie tylko obserwować lekcje, wystrój szkoły, ale również zapoznać się szczegółowo z funkcjonowaniem placówek, z zastosowanymi rozwiązaniami i innowacjami poprzez możliwość rozmowy zarówno z nauczycielami uczącymi w wizytowanych szkołach, jak również z dyrektorami.

Ponadto organizator na wszystkich szkoleniach promował ideę Context4Content, co oznacza przygotowanie uczestników do tego, aby w każdym elemencie mobilności, nie tylko w części czysto szkoleniowej dostrzegli materiał do wykorzystania w szkole, z uczniami. Uczestnicy wykorzystali z korzyścią dla rozwoju profesjonalnego również czas na zwiedzanie, mając cały czas na uwadze, że każda wycieczka może dostarczyć materiałów (Context), które można po pewnej obróbce wykorzystać podczas lekcji po powrocie do kraju (Content). Uczestnicy wrócili pełni pomysłów do wdrażania w naszej szkole. 

Poniżej zaprezentowana relacja fotograficzna przedstawia zdjęcia wykonane w szkołach hiszpańskich oraz podczas wykładów i  tzw. field projects, czyli wycieczkach zorganizowanych przez organizatora kursu połączonych z wykładami z niezwkle ciekawymi ludźmi.

Finansowane z programu Erasmus + 2015: 

WŁOCHY

W listopadzie 2016 nauczycielka języka angielskiego wyjechała do Włoch, aby wziąć udział w kursie języka włoskiego. Kurs był okazją do międzynarodowej i międzykontynentalnej kulturowej wymiany doświadczeń skupiając w jednej grupie istną mieszankę kulturową uczestników pochodzących z 4 kontynentów reprezentujących następujące państwa:

- Europy: Polska, Ukraina, Austria, Belgia, Francja

- Afryki: Libia

- Azji: Chiny, Korea, Tajlandia, Japonia

- Ameryki Południowej: Brazylia, Kolumbia

Organizatorem kursu była uczelnia wyższa - Uniwersytet dla Obcokrajowców w Perugii. W programie szkolenia uwzględniono wszelkie aspekty nauki języka, w tym ćwiczenia słuchowe, rozumienie tekstu czytanego, konwersacje, fonetykę, jak również możliwość wyboru zajęć opcjonalnych, z których nasza uczestniczka wybrała tłumaczenia włosko-angielskie, literaturę włoską oraz wykłady z zakresu historii Włoch. Po zajęciach na uczelni, grupa szkoleniowa spotykała się we własnym zakresie, bądź też uczestnicy korzystali z szerokiej oferty propozycji uniwersytetu np. dającej możliwość oglądania filmów w języku włoskim, uczestnictwa w koncertach itp.

Ponadto, jako, że Perugia słynie z dużej liczby studentów z całego świata, w każdy wtorek jeden z tamtejszych klubów- Alphaville organizuje międzynarodowe spotkanie, na którym można porozmawiać w wybranym przez siebie języku z zupełnie nieznajomą osobą. Nasza uczestniczka oczywiście skorzystała z tej możliwości i przez całą noc miała okazję ćwiczyć język włoski w praktyce z rodowitym Włochem. Nawet w miejscu zakwaterowania właściciele dbali o rozwój językowy uczestników zamieszczając na tablicy przy wejściu codziennie inne przysłowie, czy powiedzenie w języku włoskim, z tłumaczeniem na język angielski.

Poniższe fotografie prezentują piękną, dostarczającą wrażeń estetycznych szkołę w Perugii, która przypomina niemalże muzeum, grupowe zdjęcia w międzynarodowym towarzystwie, plakat dotyczący międzynarodowego wieczoru w Alphaville oraz inne aspekty mobilności. 

Już wkrótce odbędą się następujące wyjazdy szkoleniowe:

Finansowane z programu Erasmus + 2015:

-  tygodniowe szkolenie specjalistyczne połączone z wizytami studyjnymi w szkołach w Islandii

- 2 tygodniowy kurs w zakresie metodologii CLIL na Malcie

 

bottom of page