top of page

Projekt eTwinning z uczniami naszej szkoły

 To już nasz drugi projekt w ramach programu eTwinning. Pierwszy realizowaliśmy kilka lat temu i w marcu 2016 r. zdecydowaliśmy się spróbować po raz kolejny, jako, że jest to działanie wynikające z naszych obu projektów Erasmus +.

 

Partnerzy:

- szkoła podstawowa z Hiszpanii

 

- 2 szkoły podstawowe z Turcji 

 

- 2 szkoły podstawowe z Polski

 

Zaangażowani nauczyciele z naszej szkoły:

 

Przygotowanie, organizacja i sprawy techniczne: pani Karolina Woda we współpracy z panią Moniką Szczupak oraz panią Lidią Piechnik.

W jury zasiadła pani Dyrektor Ewa Niemiec wraz z panią Barbarą Maturą i panią Angeliką Baką.

 

Planowane działania:

Quizshow

 

- głównym działaniem jest zredagowanie quizu w języku angielskim składającego się z 5 części: grupy słów, dyktando, układanie słów z rozsypanki, ogólne pytania kulturowe oraz opisywanie obrazka oraz rywalizacja drużynowa uczniów w rozwiązywaniu poszczególnych zadań

 

- uczniowie przy pomocy nauczycieli przygotują również piosenkę w języku angielskim

 

- wstępem do powyższych działań będzie miniquiz oraz minikonwersacja w języku angielskim z wykorzystaniem Skype z uczniami ze szkół partnerskich 

 

Cele:

- dobra zabawa

 

- ćwiczenie komunikacji w języku angielskim

 

- utrwalenie podstawowego słownictwa z języka angielskiego

 

- możliwość wykorzystania języka obcego poza tradycyjnymi lekcjami tego języka

 

- zwiększanie świadomości interkulturowej uczniów

 

- kontakt z innymi uczniami z krajów europejskich, którzy też uczą się języka angielskiego

 

- zwiększenie motywacji uczniów do nauki tego języka

 

Termin realizacji: 27 maj 2016 r.

 

Przygotowanie i działania projektowe:

 

1. Podział uczniów klas 1-3 na grupy zainspirowany robaczkami, które są bohaterami podręcznika dla kl. I i II Bugs World: 

 

GRUPA BIEDRONEK

 

Izabella Jewuła

Zuzanna Franczyk

Natalia Bojdo

Aleksandra Piekarska

GRUPA PSZCZÓŁEK

 

Zuzanna Osak

Nikola Kurnik

Paweł Jewuła

Kacper Tarnowski

GRUPA GĄSIENICZEK

 

           Maksymilian Pawlina

           Patrycja Marecik

           Kamil Lenik

           Oliwia Wróbel

GRUPA MOTYLI

           Patrycja Kapusta

           Dominika Stojowska

           Zuzanna Baca

           Nikola Pawlina

2. Ustalenie daty i szczegółów dotyczących mini konwersacji z uczniami za pośrednictwem komunikatora Skype. Zaplanowano, że uczniowie zaprezentują się, a następnie zostanie przeprowadzony mini quizshow, który obejmnie zagadki, pytania typu TAK/ NIE, literowanie słów itp. 

 

Połączenie internetowe ze szkołą i uczniami z Turcji nawiązano w czwartek 21 kwietnia o godz. 8:00. Nie wszystko poszło zgodnie z planem, gdyż nauczyciel z Turcji pomylił godziny w związku z różnicami czasowymi pomiędzy naszymi krajami i konwersacja trafiła na pzedszkolaków, a nie na przygotowaną gupę uczniów. Niemniej jednak nasi najmłodsi uczniowie byli zainteresowani nowym doświadczeniem, chętnie brali udział w zgadywankach i sami prezentowali te przygotowane przez panią od języka angielskiego. 

3. Przygotowanie Quizshow: 

- opracowanie pytań i prezentacji multimedialnej

- wybór i przygotowanie piosenki 

- wybór i przygotowanie prowadzącej zabawę

 

 6 maja o godzinie 9:00 przeprowadzono Quizshow w postaci rywalizacji pomiędzy grupami uczniów. Zabawę przeprowadziła uczennica klasy VI Emilia Mleczko. Na widowni zasiedli pozostali uczniowie naszej szkoły.

Zbiór zadań, które mieli wykonać uczniowie w grupach:

GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM - GRUPIE MOTYLI (BUTTERFLIES)

 

4. Wszystkie materiały zostały dodane również na platformę udostępnianą w ramach programu eTwinning, który umożliwia współpracę pomiędzy europejskimi szkołami. Dzięki niej możemy wymienić się doświadczeniem ze szkołami partnerskimi. 

Elementy języka niemieckiego w przedszkolu

Co prawda  język niemiecki nie jest językiem formalnie nauczanym w naszej szkole, ale nie przeszkadza nam to we wdrażaniu działań mających na celu przede wszystkim uświadomienie uczniom, jak ważna w dzisiejszym świecie jest nauka języków obcych, z naciskiem na wielojęzyczność.  

Zaczynając od przedszkolaków, połączyliśmy tematykę zdrowego odżywiania i przygotowanie maluchów do Dnia Zdrowego Śniadania, który corocznie ma miejsce 8 listopada z wizualnym zapoznaniem dzieci ze słowami w języku niemieckim oraz w języku polskim. Dzieciaki różnymi technikami plastycznymi wykonywały owoce i warzywa. Prace wykonywane przez uczniów naszego przedszkola zostały podpisane w obu językach. Od najmłodszych lat najmłodsi poznają słówka niemieckie podczas zabaw jak i działań plastycznych. Być może zachęci to w przyszłości naszych podopiecznych do nauki tego pięknego języka. 

Poniżej przedstawiamy relację fotograficzną z działań w przedszkolu. 

Konkurs niemieckojęzyczny Europa in der Schule

Cele:

- dobra zabawa

- wykorzystanie języka niemieckiego

- wykorzystanie różnych technik plastycznych

- kształtowanie poczucia estetyki i dobrego smaku w rysunkach

Zadanie konkursowe:

Zadaniem uczniów było wykonanie  pracy na wybrany przez siebie temat. Prace zostały wysłane do Niemiec, gdzie zostały ocenione. Szczegóły poniżej.

 

  • Konkurs Europa w szkole skierowany jest do 4 grup wiekowych.

  • W każdej kategorii wiekowej uczniowie mają do wyboru trzy tematy.

  • Rok 2016 to „Europejski rok walki z przemocą wobec kobiet”.

  • W tym roku zorganizowano konkurs po raz 63.

  • Kierownictwo konkursu ma swoją siedzibę w Niemczech i tam też prace są wysyłane.

  • Z naszej szkoły wyłoniono 9 prac, które zostały wysłane na konkurs. Prace były z dwóch kategorii wiekowej.

  • Tematykę dzieciaki wybierały same. Największą popularnością w grupie do lat 9 cieszył się temat: „Dobrze, że tu jesteś! Pomóż koledze/koleżance ze swojej klasy, który/która przybył/przybyła z innego kraju”.

  • W grupie drugiej do 13 roku życia dzieci wybierały najczęściej temat: „ Jestem, jaki jestem. To dobrze, że ludzie są tak różni. To właśnie te różnice sprawiają, że nasze życie jest ciekawe i kolorowe. Wiele dzieci i młodych ludzi odnosi jednak wrażenie, że nie są w stanie sprostać wymogom swojego środowiska. Muszą mieć markowe ubrania, smartfony i deskorolki – w przeciwnym razie szybko zostaną wykluczeni. Znasz to? W jaki sposób możesz być sobą”?

  • Tworzenie prac na konkurs to nie tylko pokazanie umiejętności plastycznych, ale też współpraca partnerska ze stroną niemiecką. Nawiązanie przyjaźni z organizatorami, którzy rok rocznie podkreślają artyzm prac i zaangażowanie naszej szkoły skutkuje tym, że uczniowie bardzo chętnie wykonują prace.

 

Relacja fotograficzna

Wyniki:

Na 9 wysłanych prac z naszej szkoły, 5 prac zostało nagrodzonych. Jak widać na załączonych zdjęciach, brak formalnego nauczania języka niemieckiego w naszej szkole nie przeszkadza nam w tym, aby ten język wykorzystywać w środowisku szkolnym.

 

W przyszłości:

Oczywiście nie jest to jednorazowe działanie i planujemy wziąć udział również w kolejnej edycji konkursu. 

Inspiracje związane z nauczaniem języka angielskiego i nie tylko

Wcześniej wspominaliśmy o metodologii CLIL oraz o projekcie eTwinning. Jednakże inspiracje zaczerpnięte na szkoleniach nie ograniczają się tylko do tego. Poniższe fotografie prezentują tylko mały wycinek pomysłów zaczerpniętych ze szkoleń.

                          Rozmawiamy po angielsku

Wszyscy wiemy, jak ważna jest umiejętność porozumiewania się w języku obcym. Jednakże w polskim systemie nauczania nie ma wystarczająco czasu na lekcjach, aby ćwiczyć mówienie. Na skutek presji przygotowania do testów, nauczyciele skupiają się na nauce słownictwa, gramatyce, przerabianiu podręcznika.

W jednej z hiszpańskich szkół na korytarzu zobaczyliśmy kącik języka angielskiego, w którym native speaker prowadził konwersacje z uczniami.  Nie mamy co prawda możliwości zatrudnienia obcokrajowca, ale w niedalekiej przyszłości chcemy taki kącik urządzić i dla grupy chętnych uczniów nauczyciel języka angielskiego będzie zostawał po lekcjach, żeby dać im okazję rozmowy w języku angielskim.

                       Dużo, niewiele.....-sposób na zapamiętanie słówek

Inspiracja z jednej ze szkół w Finlandii na lekcje języka angielskiego i nie tylko, aby ułatwić uczniom zapamiętanie słów wyrażających ilość. Ważne jest to, że uczniowie pomoce mogą zrobić zupełnie samodzielnie wkładając do słoików różne ilości wybranych rzeczy do słoika.

 

Po jesiennym spacerze

Kolejna inspiracja z Finlandii, tym razem z przedszkola. Z liści zebranych na jesiennym spacerze można zrobić sowy.

 

               Docenienie samodzielnych prac uczniów i odejście od pracy z podręcznikiem

W szkołach hiszpańskich uderzyło nas to, że wszystkie dekoracje zdawały się być wykonane przez uczniów. Hiszpania kładzie nacisk na docenienie samodzielności uczniów, niezależnie od tego jakie walory estetyczne prezentują prace. Poza tym w jednej ze szkół nauczyciele i uczniowie pracowali zupełnie bez podręczników. Uczniowie sami tworzyli pomoce naukowe.

 

Uśmiech proszę

Wszyscy wiemy, jak ważne jest pozytywne wzmocnienie w motywowaniu uczniów. Optymistyczne akcenty pojawiają się w dekoracjach szkół fińskich i hiszpańskich w postaci sloganów. Godne uwagi jest sformułowanie zasad zachowania się na lekcjach w formie nakazów, a nie zakazów.

 

               Cicho... sza?

A może jednak nie zawsze na lekcjach musi panować idealna cisza. Przykład z fińskiej szkoły pokazuje, że można z uczniami uzgodnić, kiedy mają zachować zupełną ciszę, a na jakim etapie lekcji mogą rozmawiać szeptem lub głośniej. Poziom dopuszczalnego w danym momencie hałasu podpowiada wskaźnik.

 

Informacja o uczestnictwie w projekcie

Uważamy, że należy się pochwalić tym, że bierzemy udział w programie Erasmus +. W widocznym miejscu na terenie naszej szkoły umieściliśmy zalaminowane logo Erasmus +, co jest informacją dla rodziców, uczniów oraz innych osób przebywających w naszej szkole, że realizujemy projekt w ramach tego programu. Ponadto wszystkie materiały wytworzone w ramach projektu Erasmus +, w tym niniejsza strona internetowa są opatrzone odpowiednim logiem. 

Nauczyciel-koordynator uwzględnił informację o projekcie w Planie Rozwoju Zawodowego na stopień nauczyciela dyplomowanego. Doświadczeniem projektowym podzieli się również po zakończeniu mobilności na egzaminie końcowym przed komisją spoza naszej placówki.

Wychowanie europejskie

Nauczyciele naszej placówki wspierają postawy tolerancji, interkulturowości oraz otwartości.

Wewnątrzszkolne doskonalenie nauczycieli

Nauczyciele, którzy są uczestnikami mobilności dzielą się doświadczeniem, pomysłami inspirowanymi szkoleniami z całą kadrą pedagogiczną, zwłaszcza po szkoleniach specjalistycznych. Przykładowo nauczyciel po szkoleniu w Irlandii przeprowadził szkolenie całej Rady Pedagogicznej podczas konferencji poprzedzającej rok szkolny. Szkolenie obejmowało metodologię CLIL oraz związanie z nią wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnej. Nauczycielom bardzo się podobało testowanie w formie zabawy za pomocą Kahoot.

Cykliczne wystawy dotyczące krajów, w których odbyły się szkolenia kadry:

Uczestnicy każdego szkolenia zagranicznego są zobowiązani zarówno do zdania relacji z mobilności (w formie raportu dla dyrektora szkoły), jak również do przywiezienia pamiątek, bądź też innych materiałów związanych z krajem docelowym, bądź z kursem. Po każdym cyklu szkoleń zebrane materiały organizowane są w wystawę dostępną dla uczniów, rodziców i innych nauczycieli. Poniżej prezentujemy zdjęcie z aktualnej wystawy po serii szkoleń w ramach programu Erasmus + 2014 oraz 2015 w bieżącym roku kalendarzowym. Nad wystawą jest informacja o uczestnictwie naszej szkoły w programie Erasmus +. Tak się złożyło, że aktualna wystawa jest połączeniem materiałów ze szkoleń finansowanych w ramach pierwszej i drugiej edycji programu Erasmus +, jako, że oba projekty są realizowane niemalże równolegle. Poprzednia wystawa prezentowała pamiątki- symbole różnych aspektów kulturowych Wielkiej Brytanii, Holandii i Niemiec.

Początki wdrażania metodologii CLIL w naszej szkole

Czym jest CLIL:

Content and Language Integrated Learning, bo tak brzmi cała nazwa tej metodologii to zintegrowanie języka i przedmiotu. Oznacza to, że nauczyciel np. w naszym przypadku przyrody wprowadza na swoich zajęciach pewne zagadnienia w języku angielskim. Przekłada się to na korzyści językowe oraz rozwój wiedzy u uczniów.

Nasza inspiracja i źródło wiedzy na temat metodologii CLIL:

 

szkolenie połączone z wizytami studyjnymi w szkołach hiszpańskich dzięki projektowi Erasmus + 2014

2-tygodniowy kurs w Irlandii dzięki projektowi Erasmus + 2015, jaki odbyła nasza nauczycielka przyrody

wiedza zaczerpnięta z internetu

wymiana doświadczeń z innymi nauczycielami 

 

Cele:

- dobra zabawa

 

- ćwiczenie komunikacji w języku angielskim

 

- poszerzenie słownictwa uczniów o bardziej specjalistyczne (związane z konkretnym przedmiotem)

 

- możliwość wykorzystania języka obcego poza tradycyjnymi lekcjami tego języka

 

- zwiększenie motywacji uczniów do nauki tego języka

 

Dokumentacja działań w tym zakresie:

Śpiewanie kolęd w języku niemieckim

 Uczniowie uczą się śpiewać tradycyjne kolędy również w językach obcych, które były językami mobilności: w języku angielskim i niemieckim. Poniżej prezentujemy czwartoklasistów śpiewających niemiecką wersję popularnej na całym świecie kolędy "Cicha noc.". 

Inspiracje związane z nauczaniem języka angielskiego i nie tylko - ciąg dalszy

     Uczniowie lepiej się zachowują, gdy......są boso. Zwyczaj nie noszenia butów ani pantofli przez uczniów zaobserwowaliśmy zarówno w szkołach szkołach fińskich i islandzkich . Dzieci rzeczywiście wydają się grzeczniejsze w porównaniu z naszymi oraz w uczniami szkół hiszpańskich. Potwierdzają to inne źródła np. filmiki BBC, które prezentujemy poniżej. Może warto rozważyć próbę wprowadzenia nauki w skarpetkach? Tym bardziej, że wg badań naukowych ma to o wiele więcej korzyści niż tylko pozytywny wpływ na zachowanie uczniów. 

https://www.facebook.com/bbcnews/videos/10154359516192217/

 

     Krople deszczu, pochmurno, szaro, zimno.....a uczniowie w  szkołach szkołach w Finlandii i Islandii nie spędzają przerw w budynku szkolnym. Niezależnie od pogody codziennie wychodzą na zewnątrz zaczerpnąć zdrowego świeżego powietrza, a przecież oba kraje do ciepłych nie należą. Teraz my też postaramy się częściej mobilizować uczniów do wychodzenia na dwór w czasie dużej przerwy i nie tylko. Spora dawka świeżego powietrza = świeży umysł chłonny wiedzy na lekcji i mnóstwo pozytywnej energii. 

     Projekt geograficzno- plastyczny - inspiracja zaczerpnięta w jednej  islandzkiej szkole . Uczniowie w grupach rysują szkic mapy świata. Pomaga im w tym rzutnik, dzięki czemu łatwiej im nanieść kontury na czysty papier. Jak widać na zdjęciu zaangażowani są duzi i mali, czyli uczniowie w różnym wieku. W tym czasie druga grupa szuka w gazetach odpowiednich kolorów aby wyklejanką ubarwić kontynenty i oceany.

Ciąg dalszy wdrażania metodologii CLIL

CLIL oczywiście jest nadal wdrażany na przyrodzie, ale po szkoleniu na Malcie dotyczącym tej metodologii, kolejny nauczyciel wprowadza język angielski na swoich lekcjach.  Przykładowo na technice uczniowie uczyli się o zdrowym odżywianiu i przy okazji poznawali angielskie wyrażenia i nowe słowa. Ramach lekcji wychowania fizycznego uczyli się układu tanecznego z anglojęzyczną piosenką. 

Aby utrwalić słownictwo nauczycielka wykorzystała LearninngApps i dostępne tam gry m.in. milionerzy. 

bottom of page