Konkurs niemieckojęzyczny Europa in der Schule
Informacje o konkursie:
Międzynarodowy Konkurs Europejski „Europa In Der Schule” ma już 65 lat. Celem konkursu jest krzewienie idei jednoczącej się Europy, włączenie dzieci i młodzieży w kształtowanie ogólnoeuropejskich wartości, wykorzystanie kultury jako uniwersalnego środka porozumienia.
Kierownictwo konkursu ma swoją siedzibę w Niemczech i tam też prace są wysyłane.Tworzenie prac na konkurs to nie tylko pokazanie umiejętności plastycznych, ale też współpraca partnerska ze stroną niemiecką. Nawiązanie przyjaźni z organizatorami, którzy rok rocznie podkreślają artyzm prac i zaangażowanie naszej szkoły skutkuje tym, że uczniowie bardzo chętnie wykonują prace.W tym roku nasza szkoła przystąpiła po raz kolejny do konkursu, który wśród naszych uczniów cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Konkurs skierowany jest do uczniów wszystkich typów szkół w Niemczech i Polsce.
Tegoroczny konkurs przebiegał pod hasłem „Pamiętaj - na czym opiera się Europa?” W związku z Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego 2018 w 65 rundzie konkursu wezwano wszystkie grupy wiekowe i typy szkół, aby odkryły fundamenty Europy: dla kogo chcesz zbudować pomnik, który budynek, jakie rzemiosło inspiruje?, czy istnieje związek między malarzami dworskimi a selfies?, jaka będzie era medialna dla potomności? Prace uczniów z naszej szkoły były różnorodne i twórcze jak zwykle. Prace dzieci pokazały, że Europa opiera się na młodym pokoleniu. Uczniowie mają świadomość, że są Europejczykami i mają świetne pomysły na życie w europejskiej społeczności.Corocznie autorzy najlepszych prac otrzymują nagrody i wyróżnienia od organizatorów z Bad Marienbergu w Niemczech. Nasi uczniowie również w tej edycji konkursu zdobyli wysokie lokaty.
Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 22 Października w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku. Uczennice naszej szkoły zdobyły wysokie lokaty. Nikola Pawlina i Oliwia Wróbel zajęły 1 miejsca, Aleksandra Piekarska - 3 miejsce.
Wymiana doświadczeń, upowszechnianie rezultatów projektu, promowanie międzynarodowych inicjatyw na terenie naszej placówki na forum gminnym, ogólnopolskim i międzynarodowym:
- wyjeżdżający nauczyciele dokonali kulturowej wymiany doświadczeń, porównali systemy edukacyjne oraz ćwiczyli komunikację w językach obcych z uczestnikami szkoleń pochodzącymi przynajmniej z 16 krajów europejskich; poniższa fotografia obrazuje liczbę narodowości, która uczestniczyła w szkoleniu w Finlandii. Organizator English Matters zadał sobie trudu, aby przedstawić na seminarium inauguracyjnym profil wszystkich kursantów
- informacja o realizacji projektu została zamieszczona na stronie gminy oraz na stronie szkoły
- informacja o uczestnictwie w projekcie została uwzględniona na prywatnym blogu jednej z uczestniczek: https://teachyourbaby.pl/ w sekcji O mnie
- koordynator projektu, dyrektor szkoły oraz wyjeżdżający nauczyciele podzielili się doświadczeniem projektowym z szeregiem polskich szkół w gminie oraz poza nią. Głównym celem była promocja programu PO WER SE oraz pokazanie, w jaki sposób jego realizacja może zaspokoić potrzeby placówki oświatowej. Podzieliliśmy się efektami projektu, pokazaliśmy, jakie działania międzynarodowe podejmuje nasza szkoła oraz zaoferowaliśmy pomoc przy pisaniu wniosku aplikacyjnego i zebraniu odpowiedniej dokumentacji. Jednocześnie udało nam się nawiązać kontakt z koordynatorami projektów Erasmus + oraz PO WER, którzy już rozliczyli pierwszy projekt. Dzięki czemu mamy cenne wskazówki w zakresie raportu końcowego, jak również dodatkowe pomysły dotyczące działań upowszechniających i implementacji efektów szkolenia.
Szkoły i przedszkola, o których wyżej mowa, to:
Gimnazjum nr 6 w Tarnowie
Zespół Szkół im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie
Przedszkole nr 1 w Zabrzu
Zespół Szkół Plastycznych w Tarnowie (współpraca w zakresie tworzenia wniosku Erasmus + 2016, który został zaakceptowany przez Agencję Narodową w ramach programu PO WER SE oraz w zakresie raportu końcowego w 2018 roku)
Szkoła Podstawowa w Książnicach Wielkich (współpraca w zakresie tworzenia wniosku Erasmus + 2017, który został zaakceptowany przez Agencję Narodową)
Zespół Szkół w Łysej Górze (współpraca w zakresie tworzenia wniosku Erasmus + 2016, który został zaakceptowany przez Agencję Narodową oraz w zakresie raportu końcowego)
Zespół Szkół w Woli Dębińskiej (współpraca w zakresie tworzenia wniosku Erasmus + 2017, który został zaakceptowany przez Agencję Narodową)
Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 93 im. Księżnej Izabeli Czartoryskiej w Warszawie
Publiczna Szkoła Podstawowa w Niedźwiedzy
Szkoła Podstawowa nr 18 im. Jana Kochanowskiego w Tarnowie (współpraca w zakresie tworzenia wniosku Erasmus + 2017, który został zaakceptowany przez Agencję Narodową z wysoką pozycją na liście zaakceptowanych szkół)
Warszawska Wyższa Szkoła Humanistyczna (współpraca w zakresie tworzenia wniosku Erasmus + 2017, który został zaakceptowany przez Agencję Narodową)
Prywatna Szkoła Podstawowa Mieszko w Poznaniu (współpraca w zakresie tworzenia wniosku Erasmus + 2017, który znalazł się na liście rezerwowej na akceptację w ramach PO WER SE)
Poniżej prezentujemy przykładowe potwierdzenie powyższych działań.