top of page

Clil na lekcjach przyrody

Czym jest CLIL?
 Jest to metodologia będąca stosunkowo nowym podejściem do nauczania przedmiotowego. Najważniejszym jest założeniem jest korelacja języka obcego (w naszym przypadku języka angielskiego) z innymi przedmiotami, czyli najprościej mówiąc wprowadzanie elementów języka obcego na przedmiotach innych niż lekcje tego języka. Dzięki temu poszerzamy uczniom kontekst wykorzystania z języka obcego oraz umożliwiamy im poznanie specjalistycznego słownictwa, z którym by się nie spotkali w podręcznikach do nauki języka, jak również utrwalenie pewnej grupy słów. Sama nazwa CLIL to skrót od angielskiej nazwy Content and Language Integrated Learning, czyli zintegrowanie treści (nauczanego przedmiotu) z nauką języka. 
CLIL w naszej szkole.
 Rozpoczęliśmy od przyrody, gdyż nauczyciel odbył już jedno szkolenie na temat tej metodologii w ramach programu Erasmus +, jak również szkolenie językowe w Szkocji w ramach programu PO WER. Szkolenie dotyczące metodologii CLIL pozwoliło mu przede wszystkim zapoznać się z tym zagadnieniem oraz pokazało jak powinny wyglądać lekcje prowadzone w oparciu o tą metodologię. Szkolenie językowe pozwoliło nabrać pewności siebie w zakresie komunikatywnego wykorzystania języka angielskiego. Dzięki temu nauczyciel kontynuuje wprowadzanie języka angielskiego na swoim przedmiocie, jakim jest przyroda.
   Poniżej przedstawiamy dokumentację fotograficzną z dwóch lekcji w dwóch różnych klasach. Uczniowie uczyli się cyklu życia żaby oraz zjawisk pogodowych z wykorzystaniem słownictwa w języku angielskim. Jak widać po ich minach świetnie się przy tym bawili.
unnamed (2)
unnamed (1)
unnamed
unnamed (3)
DSC_0348
unnamed (4)
unnamed (3)
unnamed (1)
unnamed (2)
DSC_0348
unnamed (4)

Spontaniczna inicjatywa wprowadzająca wymiar europejski do naszej placówki - międzynarodowe breloki

Pomysłodawcami byli oczywiście uczestnicy mobilności z panią dyrektor Ewą Niemiec na czele. Każdy z uczestników był zobowiązany zakupić brelok w kraju docelowym mobilności. Następnie na brelokach zostały zawieszone klucze do poszczególnych sal lekcyjnych.
Ta nowość nie umknęła uwadze uczniów. Oczywiście zostali poinformowali z jakiego kraju dany brelok pochodzi. 

Światowy Dzień Ziemii - quiz z wykorzystaniem technologii poznanych na szkoleniach zagranicznych

Wykorzystanie aplikacji Kahoot

Z okazji Dnia Ziemii w szkole zorganizowano quiz z wykorzystaniem aplikacji Kahoot.  Uczniowie zostali podzieleni na zespoły 3-osobowe, które startowały w dwóch kategoriach:

- najpierw klasy starsze z klas 5-7

- potem młodsze z klas 1-4

Test dotyczył zagadnień związanych z ochroną środowiska oraz ekologią.

 

Czym jest Kahoot? 

Kahoot to aplikacja, którą można znaleźć pod adresem https://kahoot.com/ . W bardzo prosty i przyjazny użytkownikowi sposób można w niej tworzyć quizy oraz ankiety. Do każdego generuje się specjalny kod. Uczniowie wpisują kod na stronie: https://kahoot.it/ i dzięki temu uzyskują natychmiastowy dostęp do quizu. Na tablicy interaktywnej wyświetlamy samo pytanie i odpowiedzi, a uczniowie wybierają prawidłową klikając jedną z czterech możliwości u siebie. Z doświadczenia wiemy, że uczniowie uwielbiają taki sposób sprawdzania wiedzy. Dla zabieganych nauczycieli dodamy, że na stronie kahoot można znaleźć dużo gotowych do wykorzystania quizów na różne tematy.

dzienzi
dzienziee
dz
dzienzzz
dzienzzzzzz
dzienz
dzienzi
dzienziee
dz
dzienzzz
dzienzzzzzz
dzienz
dzienzi
dzienziee
dz
dzienzzz
dzienzzzzzz
dzienz

Gamifikacja jest super - kolejna poza Kahoot inspiracja ze szkoleń zagranicznych - Plickers

Czym jest Plickers? 

Plickers to aplikacja umożliwiająca dobrą zabawę na lekcjach i element gamifikacji bez wykorzystania komputerów. Jak skorzystać? To proste. Wystarczy zalogować się na portalu: https://plickers.com/ i stworzyć wirtualną klasę. Następnie wydrukować karty z kodami qr dla każdego ucznia, które najlepiej zalaminować, żeby starczyły na dłużej. Karty są oznaczone malutkimi literami A, B, C, D, tak małymi, że uczeń siedzący obok nie jest w stanie zobaczyć jaką drugi dał odpowiedź. Każdy uczeń oczywiście ma swój indywidualny kod na karcie. Zadajemy pytanie i uczniowie ustawiają swoją kartę odpowiednią literą (odpowiedzią) do góry. Następnie nauczyciel skanuje telefonem klasę i ma natychmiastową odpowiedź zwrotną tj. kto i jak odpowiedział. Dodatkową zaletą tych kart jest to, że ich proste wykorzystanie sprawia, że można z nich korzystać również z bardzo małymi dziećmi. 

Plickers u nas w szkole

Apka cieszy sie ogromna sympatia wśród uczniów którzy domagają się powtórek materiału z użyciem tej aplikacji. Zdjęcia poniżej pochodzą z lekcji techniki gdzie uczniowie powtarzali znaki drogowe. Uczniowie są bardzo zaangażowani na lekcji, lepiej skupiają uwagę.

plik
plick
plicksss
plickers
plikiiii

Gamifikacja na różnych przedmiotach, czyli Quizlet, Kahoot, CodeCombat i ScottieGo

Gamifikację wykorzystujemy nie nie tylko w czasie różnych imprez szkolnych takich, jak wcześniej wspomniany Dzień Ziemii, ale również w czasie różnych lekcji: przyrody, geografii, informatyki, czy języka angielskiego.

Gamifikacja na lekcjach informatyki

Korzystając z platform SottieGo oraz Codemonkey uczymy się kodowania i programowania. Uczniowie są bardziej zmotywowani do działania kiedy muszą rozwiązać zadanie aby przejść na kolejny poziom.

 

Czym jest ScotieGo? 

 

Scottie Go! to innowacyjna gra do nauki programowania dla najmłodszych. Jest połączeniem kartonowych klocków za pomocą, których gracze układają program, oraz aplikacji która wyznacza zadania, skanuje ułożone rozwiązania i przekształca je w ruch i zachowanie Scottiego oraz poznanych w grze innych bohaterów. Można ją znaleźć pod adresem: https://scottiego.pl/edu/pl

 

Czym jest CodeCombat? 

 

Code Combat to jedna z najbardziej wciągających gier ucząca programowania. Mogą z niej korzystać również nauczyciele, którzy nie mają doświadczenia w programowaniu. Można ją znaleźć pod adresem: https://codecombat.com/ 

Gamifikacja na lekcjach angielskiego

Korzystając z wcześniej wspomnianej aplikacji Kahoot oraz z Quizlet nauczyciel angielskiego przygotowuje lekcje powtórzeniowe dla uczniów. Sprawdzanie wiedzy w ten sposób jest dla nich o wiele ciekawsze niż rozwiązywanie ciągu zadań w ćwiczeniach.W zależności od wybranej aplikacji uczniowie pracują indywidualne lub rywalizują w drużynach.

Czym jest Quizlet? 

Quizlet to aplikacja pozwalająca uczniom pracować  w drużynach. Nauczyciel może korzystać z gotowych zestawów np. słownictwa lub tworzyć własne. W naszym przypadku każda klasa ma utworzone konto na Quizlet i dostępne zestawy do każdego rodziału w podręczniku. Na nich też opierają się powtórki. Aplikacja dzieli uczniów na drużyny i po wpisaniu kodu na swoich komputerach dołączają do gry. Ich zdaniem jest wybrać prawidłową odpowiedź .... o ile ją mają. Zdarza się, że odpowiedź ma drugi członek drużyny. Jest głośno, bo trzeba się porozumiewać, ale jednocześnie wesoło. Nie dość, że uczy angielskiego to jeszcze współpracy. Warto dodać, że tą aplikację można wykorzystać również na innych przedmiotach. To do nas należy decyzja jaki zestaw utworzymy.Aplikacja znajduje się pod adresem: https://quizlet.com/latest

Nowy wymiar zeszytów, czyli lapbooki na języku angielskim

Tak naprawdę łączymy zalety tradycyjnego zeszytu z elementami lapbooka. Uczniowie są zachęcani aby po lekcjach ponownie wrócili do przerobionego materiału i zaprezentowali go w inny, bardziej przyjazny i zrozumiały dla siebie sposób. Ma to też uczniom ułatwić zapamiętywanie. Technika jest zupełnie dowolna. Można wycinać, wklejać, rysować. Wskazane są kieszonki, miniksiążeczki, otwierane okienka z wiedzą. Dzięki temu zeszyt staje się bardziej interaktywny. 

Czym jest Lapbook? 

Lapbook w originalnej postaci jest czymś w rodzaju teczki tematycznej, w której możemy umieścić wiadomości na wybrany temat. Lapbook stanowi swego rodzaju interaktywną przestrzeń na rysunki, wykresy, mapy myśli, słówka, terminy, czy też zdjęcia. Wszystko jest umieszczone w ciekawy sposób  przy pełnym zaangażowaniu ucznia. Zaangażowanie naszych uczniów jest widoczne na zdjęciach. 

20180308_093831
20180427_110120
20180427_110114
20180308_093803
20180308_093845
20180308_093857
20180308_093822

Elementy angielskiego na gazetkach szkolnych

Zdajemy sobie sprawę, że uczniowie uczą się też, kiedy im się wydaje, że się nie uczą. Staramy się niejako otoczyć ich językami obcymi nie tylko na lekcjach, ale też wplatając elementy np. języka angielskiego na gazetkach szkolnych. 

Zwiększenie autonomii uczniów na lekcjach języka angielskiego

Zainspirowany bankiem pomysłów ze szkoleń zagranicznych, nauczyciel angielskiego zachęca uczniów do ćwiczenia umiejętności konwersacji w języku angielskim poprzez umożliwienie im wyboru tematyki rozmowy. Chętni uczniowie dzielą się swoimi zdjęciami, a następnie na lekcjach ma miejsce dyskusja na temat tych zdjęć. Można zadawać pytania i dowolnie komentować. Jest to niejako też przeniesienie angielskiego do codziennego życia uczniów, poza podręcznik. Poniższe zdjęcia to kilka przykładowych, o których uczniowie rozmawiali na lekcjach.

26914264_2041621959452419_1653537212_n
26234563_1833829740242213_114653477_n
29196988_1865913350367185_362059060083687424_n
25555725_1811096049190660_1197742543_n

Projekt eTwinning  - Quizshow

Nasi uczniowie zostali zaangażowani w projekt eTwinning. Głównym działaniem było zredagowanie quizu w języku angielskim składającego się z 5 części: grupy słów, dyktando, układanie słów z rozsypanki, ogólne pytania kulturowe oraz opisywanie obrazka oraz rywalizacja drużynowa uczniów w rozwiązywaniu poszczególnych zadań. Dodatkowo uczniowie przygotowali piosenkę w języku angielskim oraz odbyli rozmowę za pomocą Skype z uczniami szkół partnerskich. Celem oczywiście była dobra zabawa i ćwiczenie komunikacji w języku angielskim, jak również możliwość wykorzystania języka obcego poza lekcjami tego języka i zwiększanie świadomości kulturowej uczniów. Poniżej można obejrzeć część nagrań oraz wypracowane materiały.

 

Elementy języka niemieckiego w przedszkolu i zerówce

Co prawda  język niemiecki nie jest językiem formalnie nauczanym w naszej szkole, ale nie przeszkadza nam to we wdrażaniu działań mających na celu przede wszystkim uświadomienie uczniom, jak ważna w dzisiejszym świecie jest nauka języków obcych, z naciskiem na wielojęzyczność.  

To już nie pierwsza taka inicjatywa u nas. Tym razem przedszkolaki poznawały nazwy zwierząt w języku niemieckim. Oczywiście same zwierzęta zostały wykonane przez dzieci. Prace wykonywane przez uczniów naszego przedszkola zostały podpisane w języku niemieckim. Od najmłodszych lat najmłodsi poznają słówka niemieckie podczas zabaw jak i działań plastycznych. Być może zachęci to w przyszłości naszych podopiecznych do nauki tego pięknego języka. 

Poniżej przedstawiamy relację fotograficzną z działań w przedszkolu. 

20180615_090352
20180615_090417
20180615_090316
20180615_090225

Wychowanie europejskie

Wychowanie europejskie

Nauczyciele wspierają postawy otwartości, tolerancji oraz interkulturowości. Wykorzystując swoje zagraniczne doświadczenie poszerzają horyzonty uczniów sprawiając, że stają się bardziej otwarci na inne narody i kultury oraz zmotywowani do nauki języków obcych.

Elementy międzynarodowe, a przede wszystkim związane z naszą przynależnością do Unii Europejskiej pojawiają się na różnych przedmiotach. Przykładowo na plastyce uczniowie pod okiem nauczyciela poznawali flagi krajów europejskich.

Wewnątrzszkolne doskonalenie nauczycieli

Nauczyciele, którzy byli uczestnikami mobilności dzielą się doświadczeniem, pomysłami inspirowanymi szkoleniami z całą kadrą pedagogiczną, zwłaszcza po powrocie ze szkoleń specjalistycznych np. dotyczących pracy z uczniami o szczególnych potrzebach edukacyjnych.

Gazetka szkolna poświęcona realizacji mobilności

Gazetka szkolna poświęcona realizacji mobilności

Gazetka była aktualizowana o nowe wyjazdy. Poniższa fotografia przedstawia jedną z jej wersji.

Prezentacja podsumowująca mobilności

Prezentacja dotycząca mobilności w Prezi: https://prezi.com/view/juGqBF8QClHBEFsf5Vco/

bottom of page