top of page

                                              NASZ PLAN

 

Uczestnicy szkoleń:

W procesie rekrutacji wyÅ‚oniono 5 potencjalnych uczestników projektu, co oznacza, że niemalże poÅ‚owa naszej kadry wyjedzie na szkolenia zagraniczne prowadzone w jÄ™zyku angielskim lub niemieckim.

Ponadto przewidziane jest dla jednego nauczyciela szkolenie poÅ‚Ä…czone z wizytami studyjnymi w szkoÅ‚ach w Belgii. 

​

Przygotowanie przed wyjazdami:

- kursy jÄ™zykowe 

- przygotowanie kulturowe

​

Kierunki mobilności:

Szkocja - kurs językowy (język angielski)

Irlandia - kurs językowy (język angielski)

Niemcy - kurs językowy (język niemiecki)

Hiszpania - kurs dotyczÄ…cy pracy z uczniami o różnych możliwoÅ›ciach edukacyjnych

Republika Czeska - kurs dotyczÄ…cy pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych

Malta- kurs dotyczÄ…cy metodologii CLIL

Grecja- kurs dotyczÄ…cy pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych

Hiszpania- kurs dotyczÄ…cy gamifikacji

Belgia zmieniona ze wzglÄ™dów logistycznych na FinlandiÄ™ - kurs poÅ‚Ä…czony z wizytami studyjnymi w szkoÅ‚ach fiÅ„skich

​

​

​

REALIZACJA MOBILNOÅšCI

 

 

                                                   WIELKA BRYTANIA - SZKOCJA, ABERDEEN:

​

Podsumowanie mobilnoÅ›ci: 

​

 Dyrektor szkoÅ‚y wraz nauczycielem przyrody wyjechaÅ‚ na 2-tygodniowy kurs jÄ™zyka angielskiego w Aberdeen, Szkocja (30.01-10.02 2017 r.). Poniżej przedstawiamy subiektywnÄ… ocenÄ™ kursu przez uczestniczki:

​

"Uczestnictwo w tym kursie pozwoliÅ‚o nam przemyÅ›leć jak jest w szkole, w której jesteÅ›my przewodnikami, czym możemy siÄ™ pochwalić, co robimy dobrze, a co powinniÅ›my poprawić, z jakich obszarów możemy być dumni. ChciaÅ‚ybyÅ›my podjąć dziaÅ‚ania, aby wyksztaÅ‚cenie staÅ‚o siÄ™ bramÄ… do peÅ‚noprawnego i kompetentnego obywatelstwa w nowoczesnym spoÅ‚eczeÅ„stwie okreÅ›lonym jako „spoÅ‚eczeÅ„stwo uczÄ…ce siÄ™”. Dobrze wyksztaÅ‚ceni obywatele to najwiÄ™ksze bogactwo każdego kraju, a nasz plan i wizja to silna wiara w szkolnictwo, wysoki status nauczycieli i duże zaufanie do obowiÄ…zujÄ…cego nadzoru. 

Wszystkie zajÄ™cia jÄ™zykowe w szkole w Aberdeen byÅ‚y dla nas- uczestników kursu nowym wyzwaniem, które byÅ‚o nie tylko ciekawym doÅ›wiadczeniem pod wzglÄ™dem nauki jÄ™zyka obcego, ale również zrodziÅ‚o nowe pomysÅ‚y do wykorzystania w naszej pracy dydaktyczno -wychowawczej. Chcemy pokonywać bariery, które utrudniajÄ… mÅ‚odemu pokoleniu odnaleźć siÄ™ w Å›wiecie, w którym przyjdzie im żyć i pracować.

Na kursie w Aberdeen poznaÅ‚yÅ›my nowych partnerów zagranicznych, z którymi

wspóÅ‚pracujemy i wymieniamy doÅ›wiadczenia.

Czy nam siÄ™ uda? Tak, już siÄ™ udaÅ‚o! Nasza szkoÅ‚a to miejsce przyjazne dla dziecka, w którym wyksztaÅ‚cenie, bezpieczeÅ„stwo i zdrowie stawiane sÄ… na pierwszym miejscu. Nasza szkoÅ‚a osiÄ…ga sukcesy!

Przywiozłyśmy wspomnienia, nowe pomysły na pracę dydaktyczno-wychowawczą z uczniami, a także pamiątki.

Kurs w Aberdeen, mimo, że nie metodyczny a jÄ™zykowy pokazaÅ‚ nam nowe lub znane, ale nieco udoskonalone i zmienione metody i pomysÅ‚y do dalszego nauczania. Metody które dziaÅ‚ajÄ…, przećwiczone na nas samych, uczestników kursowych lekcji:
- sprawdzanie zadaÅ„ na poczÄ…tku zajęć – najpierw w losowo wybranych parach lub w trójkach, dyskutowanie o tym która odpowiedź jest poprawna i dlaczego. UczeÅ„ w takiej sytuacji szuka argumentów, żeby obronić swojÄ… wypowiedź, o której ma pewność, że jest poprawna – a dopiero potem na forum klasy. 
- uaktywnienie różnych rodzajów inteligencji uczestników zajęć (sÅ‚uchowa, wzrokowa, kinestetyczna)
- pokazanie w praktyce, jak dziaÅ‚a tzw. stożek Dale,a, że czÅ‚owiek zapamiÄ™tuje 10% tego co czyta, lub sÅ‚yszy, 30% tego co widzi , 50% tego co widzi i sÅ‚yszy, 70% tego co mówi i pisze, 90% tego co wykonuje i uczy inne osoby
- wprowadzenie czÄ™stych przerw, z wykorzystaniem ruchu, usprawniajÄ…cych procesy myÅ›leniowe 
- wprowadzenie elementów rywalizacji w czÄ™sto zmieniajÄ…cych siÄ™ grupach, np. wykorzystaniem Å‚apek 
- wykorzystanie metody zadawania efektywnych, nastawionych na rozwiązanie i stymulujących pytań, mogą otworzyć drzwi do nowych możliwości uczenia się, głębszego zrozumienia, spostrzeżeń i doświadczeń i znacząco przyspieszają proces uczenia się.
- bardzo ważna jest atmosfera wzajemnej życzliwości i zrozumienia.

​

Ewa Niemiec

Teresa ĆwikÅ‚a 

​

                           GRECJA - KALAMATA:

Podsumowanie mobilnoÅ›ci: 
​
 Nauczyciel jÄ™zyka angielskiego wyjechaÅ‚ na 2-tygodniowy kurs dotyczÄ…cy pracy z uczniami o specjalnych potrzebach w miejscowoÅ›ci Kalamata, Grecja (09.07-20.07 2017 r.). Poniżej przedstawiamy subiektywnÄ… ocenÄ™ kursu, jakÄ… napisaÅ‚a uczestniczka:

 


 „UdziaÅ‚ w tym szkoleniu pozwoliÅ‚ mi inaczej spojrzeć na pracÄ™ z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Organizatorzy podkreÅ›lali wagÄ™ edukacji wÅ‚Ä…czajÄ…cej. W dzisiejszych czasach wiÄ™kszość szkóÅ‚ twierdzi, że wÅ‚Ä…cza, a nie izoluje uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Jednak nie wszyscy sÄ… Å›wiadomi tego, że edukacja wÅ‚Ä…czajÄ…ca nie sprowadza siÄ™ tylko umieszczenia różnych typów dzieci w jednej klasie, ale również zobowiÄ…zuje do indywidualnej pomocy każdemu z nich. Edukacja wÅ‚Ä…czajÄ…ca to praca w zespole klasowym, ale też indywidualne podejÅ›cie i praca z uczniem poza zespoÅ‚em klasowym. Notatki z kursu bÄ™dÄ… stanowiÅ‚y dla mnie swego rodzaju przewodnik, jak nauczać dzieci z trudnoÅ›ciami w nauce, jak również dzieci, które z różnych powodów wymagajÄ… indywidualnego podejÅ›cia nauczyciela (np. dzieci nadpobudliwe, zagrożone wykluczeniem spoÅ‚ecznym, dzieci imigrantów). Organizatorzy podkreÅ›lali, aby w przygotowaniu zajęć mieć na uwadze, aby byÅ‚y one przyjazne dla ucznia oraz to aby skupiać siÄ™ na mocnych stronach i jeszcze bardziej je wzmacniać. Poczucie sukcesu buduje motywacjÄ™ ucznia.
Jako uczestniczka kursu poznałam:
- podstawową terminologię dotyczącą edukacji włączającej

- charakterystykÄ™ profilu różnego typu uczniów np. autystycznych i zwiÄ…zane z nim wyzwania
- metody nauczania z naciskiem na uczenie siÄ™ od siebie nawzajem i wspóÅ‚pracy w
zespole klasowym, którego częściÄ… sÄ… uczniowie o specjalnych potrzebach
- narzędzia TIK przydatne w pracy w szkole np. tacck
   Uważam, że jako nauczyciel tylko i wyÅ‚Ä…cznie jÄ™zyka angielskiego przed wyjazdem na szkolenie posiadaÅ‚am dość ograniczonÄ… wiedzÄ™ dotyczÄ…cÄ… nauczania uczniów o specyficznych potrzebach edukacyjnych. Szczerze mówiÄ…c wczeÅ›niej zawsze siÄ™ ich obawiaÅ‚am, że bÄ™dÄ… mi przysparzać kÅ‚opotów zwÅ‚aszcza jeÅ›li chodzi o zachowanie. Teraz wiem, jak naprawdÄ™ im pomóc i jak z nimi pracować i to zwiÄ™kszyÅ‚o mojÄ… motywacjÄ™ i chęć do dalszej pracy.
ChciaÅ‚abym siÄ™ podzielić wybranymi materiaÅ‚ami, które udostÄ™pnili mi organizatorzy kursu na specjalnej platformie:
- Inclusion Tool Kit – publikacja bÄ™dÄ…ca rezultatem projektu opartego na pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Zawiera m.in: informacje jak stworzyć takim uczniom odpowiednie warunki do przyswajania wiedzy, opis minimalnych standardów dotyczÄ…cych edukacji wÅ‚Ä…czajÄ…cej, opis skutecznych strategii wÅ‚Ä…czajÄ…cych
- Intercultural Competences – publikacja dotyczÄ…ca rozwoju kompetencji kulturowych w bardzo ogólnym kontekÅ›cie

- Intercultural Rescource Pack – zbiór zadaÅ„ komunikacyjno-kulturowych dla nauczycieli
- Teaching Children with Disabilities in Inclusive Settings –publikacja dotyczÄ…ca różnych typów uczniów m.in. z dysleksjÄ…, autystycznych, z zespoÅ‚em ADHD itp. precyzujÄ…ca co zrobić, aby znieść wszelkie blokady, które ich powstrzymujÄ… przed skutecznym uczeniem siÄ™.
   Mobilność do Grecji to jednak nie tylko godziny spÄ™dzone na zajÄ™ciach w sali konferencyjnej. Organizatorzy postarali siÄ™, aby pokazać jak można aktywizować uczniów również na Å›wieżym powietrzu, czy też na wycieczkach szkolnych, wykonujÄ…c z nami różne zadania w plenerze np .uwiecznione na zdjÄ™ciu poniżej ukÅ‚adanie wydarzeÅ„ w porzÄ…dku chronologicznym. W czasie wolnym udaÅ‚o mi siÄ™ zwiedzić wiele ciekawych i bogatych pod wzglÄ™dem kulturowym miejsc, jak również zacieÅ›nić wiÄ™zi z uczestnikami kursu. ChciaÅ‚abym siÄ™ również pochwalić, że odbyliÅ›my z uczestnikami szkolenia poważnÄ… dyskusjÄ™ na temat partnerstw strategicznych w programie Erasmus +. Utrzymujemy ze sobÄ… kontakt i myÅ›limy nad innowacyjnym pomysÅ‚em, na którym moglibyÅ›my oprzeć wspólny projekt.”


Agnieszka Basta

NIEMCY- STUTTGART:

Podsumowanie mobilnoÅ›ci: 
​
  Nauczyciel wychowania przedszkolnego wyjechaÅ‚ na 2-tygodniowy kurs jÄ™zykowy w zakresie jÄ™zyka niemieckiego do miejscowoÅ›ci Stuttgart, Niemcy (03.07-14.07 2017 r.). Poniżej przedstawiamy subiektywnÄ… ocenÄ™ kursu, jakÄ… napisaÅ‚a uczestniczka:

 


  „W ramach projektu mobilnoÅ›ci w programie Erasmus+ wzięłam udziaÅ‚ w intensywnym kursie jÄ™zyka
niemieckiego w Stuttgarcie. Jako uczestniczka kursu pracowaÅ‚am w 2-3 osobowych zespoÅ‚ach. ZajÄ™cia byÅ‚y prowadzone przez wykwalifikowanych wykÅ‚adowców, których oprócz rozlegÅ‚ej wiedzy i ciekawych metod nauczania
cechowaÅ‚a cierpliwość i wyrozumiaÅ‚ość. Cieszyli siÄ™ z naszych postÄ™pów, zachÄ™cali do aktywnoÅ›ci. MateriaÅ‚ przewidziany programem byÅ‚ realizowany w różnorodny sposób m.in. poprzez opracowywanie scenek rodzajowych, pantomimÄ™, gry planszowe, quizy, kalambury, zagadki. ZajÄ™ciom towarzyszyÅ‚a miÅ‚a i luźna atmosfera, nie obyÅ‚o siÄ™ bez Å›miechu.
   UdziaÅ‚ w kursie pozwoliÅ‚ mi udoskonalić mowÄ™ komunikacyjnÄ… i dialogowÄ…, znacznie wzbogaciÅ‚am
zasób sÅ‚ownictwa. W czasie pobytu w Stuttgarcie odwiedziÅ‚am trzy przedszkola znajdujÄ…ce siÄ™ w pobliżu miejsca
zamieszkania. Miałam możliwość przyglądania i przysłuchiwania się prowadzonym przez nauczycieli
zajÄ™ciom i porównywaniu ich z prowadzonymi przeze mnie. Niezwykle ciekawym spostrzeżeniem byÅ‚a
dla mnie samodzielność i pomysÅ‚owość dzieci jak również nauczycieli, którzy stwarzali im
odpowiednie ku temu warunki: tablice zawieszone na ścianach przedszkola, domki na drzewach, tory
przeszkód- wszystko to wykonane we wspóÅ‚pracy z rodzicami przy użyciu wyÅ‚Ä…cznie materiaÅ‚ów
naturalnych i odpadów wtórnych (kÅ‚ody drzew, gaÅ‚Ä™zie, zaprawa murarska, pojemniki po produktach
spożywczych i przemysłowych).
   W czasie wolnym zwiedziÅ‚am wiele ciekawych miejsc w okolicy, nawiÄ…zaÅ‚am kontakty z pozostaÅ‚ymi
uczestnikami kursu. W trakcie wspólnych wycieczek po mieÅ›cie utrwalaliÅ›my w sposób swobodny
nowo poznane słowa i wyrażenia.
    Mobilność do Niemiec dodaÅ‚a mi wiÄ™cej pewnoÅ›ci siebie, sprawiÅ‚a, że w tak krótkim czasie pozbyÅ‚am
się bariery językowej i uwierzyłam w swoje umiejętności i możliwości. Zdobyte podczas pobytu
doÅ›wiadczenia zamierzam wdrożyć w swojej dalszej pracy.”


Beata Bojdo

MALTA- ST. JULIAN'S:

Podsumowanie mobilnoÅ›ci: 

​

  Dyrektor szkoÅ‚y wraz nauczycielem przyrody wyjechaÅ‚y na 2-tygodniowy kurs dotyczÄ…cy metodologii CLIL na MaltÄ™, St. Julian's (17.07-28.07 2017 r.) zorganizowanym przez wspaniaÅ‚Ä… organizacjÄ™ ETI(Language Traning and Teacher Development). Poniżej przedstawiamy subiektywne sprawozdanie z kursu obu uczestniczek:

​

" Co to jest CLIL?


   W skrócie: CLIL czyli Content and Language Integrated Learning to uczenie siÄ™ i gramatyki „przy okazji”. Lekcje opierajÄ… siÄ™ na temacie wziÄ™tym z prawdziwego życia, nie na wymyÅ›lonym dialogu czy tekÅ›cie przeÅ‚adowanym wybranym czasem. PrzykÅ‚adem takiego tematu może być np. od poczwarki do motyla, pierwsza podróż na księżyc, skÄ…d bierze siÄ™ empatia albo jak komunikować siÄ™ w biznesie. Wszystko zależy
od poziomu i wieku ucznia. Oznacza to, że angielskiego uczysz siÄ™ tak jak polskiego, kiedy to dziadek opowiadaÅ‚ Ci o motylach a pani w klasach 1-3 opowiadaÅ‚a Ci o tym w jaki sposób poczwarka staje siÄ™ motylem. Wtedy uczyÅ‚eÅ› siÄ™ tego po polsku. Na angielskim metodÄ… CLIL nauczysz siÄ™ tego po angielsku, w taki sam sposób, jak uczyÅ‚eÅ› siÄ™ jako dziecko.
  Lekcja CLIL oznacza, że oglÄ…dasz filmik z National Geographic, BBC, czytasz fragment artykuÅ‚u psychologicznego i tak dalej. Najczęściej zajÄ™cia opierajÄ… siÄ™ na autentycznych materiaÅ‚ach, co oznacza, że sÅ‚yszysz wyrażenia autentycznie używane przez Anglików i Amerykanów, a nie zdania wybrane przez autorów podrÄ™cznika i przypisane akurat do rozdziaÅ‚u piÄ…tego Twojej książki. CLIL różni siÄ™ od zwykÅ‚ej nauki angielskiego przede wszystkim tym, że w tej metodzie uczniowie poznajÄ… jÄ™zyk aby móc siÄ™ uczyć innych przedmiotów (plastyki, matematyki, geografii itp).
   Z pewnoÅ›ciÄ… w naszej szkole w przyszÅ‚oÅ›ci znajdÄ… siÄ™ na lekcjach elementy nauczania metodÄ… CLIL.
JeÅ›li chodzi o MaltÄ™, to jedno z najmniejszych paÅ„stw Å›wiata leżące w Europie PoÅ‚udniowej, na Morzu Åšródziemnym. Malta leży na: 35°50' N, 14°35' E, 81 km na poÅ‚udnie od wÅ‚oskiej Sycylii, 286 km na póÅ‚nocny wschód od Tunezji, 341 km na póÅ‚noc od Libii i 581 km na zachód od greckiej wyspy Zakintos. MiaÅ‚yÅ›my okazjÄ™ do zwiedzenia Malty jak również pobliskich wysepek Gozo i Comino. ZachwyciÅ‚y nas urokliwe widoki nad morzem, wschody sÅ‚oÅ„ca i zabytki Malty. Na Malcie Å›wieci sÅ‚oÅ„ce przez 300 dni w roku. Osiem miesiÄ™cy w roku to okres z letnimi temperaturami. MieszkaÅ„cy Malty to ludzie o wysokim wskaźniku zadowolenia z życia. My również wróciÅ‚yÅ›my zadowolone. Po pierwsze z kursu, który dostarczyÅ‚ nam wiele wskazówek do pracy z uczniami. Po drugie przywiozÅ‚yÅ›my garść wspomnieÅ„ uwiecznionych na zdjÄ™ciach. Po trzecie nawiÄ…zaÅ‚yÅ›my wiele nowych znajomoÅ›ci, które zapewne dÅ‚ugo przetrwajÄ… w naszej pamiÄ™ci."

​

Ewa Niemiec,

Teresa Ćwikła

HISZPANIA- BARCELONA:

Podsumowanie mobilnoÅ›ci: 

​

Dyrektor szkoÅ‚y wraz nauczycielem przyrody wyjechaÅ‚y na 10-dniowy kurs dotyczÄ…cy Gamifikacji w edukacji do Barcelony, Hiszpania (13.11-22.11.2017) zorganizowanym przez wspaniaÅ‚Ä… organizacjÄ™ Motivated Learning For Everyone z BuÅ‚garii.  Poniżej przedstawiamy subiektywne sprawozdanie z kursu obu uczestniczek wraz z prezentacjÄ… Prezi:

​

​

https://prezi.com/view/08NnuZiPxifx9ztZGtrF/

​

​

" Game-based learning and gamification in my classroom: Fail or win?"

Gamifikacja polega na użyciu mechanizmów z gier, które mobilizujÄ… do dziaÅ‚ania, zwiÄ™kszajÄ… zaangażowanie lub zwyczajnie uprzyjemniajÄ… nudne, powtarzalne i monotonne czynnoÅ›ci. DziÄ™ki niej dobrowolnie podejmujemy siÄ™ wykonania zadaÅ„, do których zazwyczaj sami nie umiemy siÄ™ zmusić. To co kochamy w grach, to friends, feedback and fun – przyjaciele, informacja zwrotna i zabawa. Rozrywka, w tym gry komputerowe, sÄ… tym, z czym uczeÅ„ styka siÄ™ najczęściej i najchÄ™tniej. Czy nam siÄ™ to podoba, czy też nie, jest to jedna z podstawowych funkcji komputera w rÄ™kach dzieci i mÅ‚odzieży. Rozrywkowe wykorzystanie komputera jest prawie tak stare jak on sam. ProtoplastÄ… gier komputerowych byÅ‚ symulator lotu pocisku rakietowego (1947).
Wraz z rozpowszechnianiem siÄ™ komputerów osobistych nastÄ…piÅ‚ bÅ‚yskawiczny rozwój caÅ‚ej branży gier komputerowych. PowstaÅ‚y też specjalizowane urzÄ…dzenia oparte na technice cyfrowej – automaty do gier i konsole. Gry staÅ‚y siÄ™ ważnym elementem kultury i rozrywki oraz istotna gaÅ‚Ä™ziÄ… biznesu. Kolejnym kamieniem milowym byÅ‚ rozwój Internetu i technologia chmury obliczeniowej. UmożliwiÅ‚o to tworzenie gier, w których uczestniczy wiele osób rozsianych po caÅ‚ym Å›wiecie i tworzÄ…cych spoÅ‚ecznoÅ›ci. Liczba gier, ich różnorodność oraz Å‚atwość dostÄ™pu do nich jest wrÄ™cz niewyobrażalna. Edukacyjne możliwoÅ›ci gier komputerowych sÄ… od lat dostrzegane i obserwowane przez Å›rodowisko oÅ›wiatowe. Szeroko znany jest anglojÄ™zyczny termin edutainment, co można przetÅ‚umaczyć jako edukacjÄ™ poprzez rozrywkÄ™, a w węższym znaczeniu jako wykorzystanie rozrywkowych gier komputerowych w edukacji.
Å»eby edutainment byÅ‚ skuteczny, musi być speÅ‚nione szereg warunków, a przede wszystkim musi być zachowana delikatna równowaga pomiÄ™dzy skÅ‚adnikiem wiedza i skÅ‚adnikiem rozrywka. Nie jest to zadanie proste, bowiem im wiÄ™cej rozrywki, tym mniej wiedzy i odwrotnie. Tworzenie dobrej gry edukacyjnej jest zadaniem dosyć skomplikowanym i wymaga wspóÅ‚dziaÅ‚ania wielu specjalistów. Gra powinna być na tyle zajmujÄ…cÄ…, aby jej uczestnik sam siÄ™gaÅ‚ do źródeÅ‚ wiedzy pozwalajÄ…cej na realizacje jej celów.
Drugim pojÄ™ciem towarzyszÄ…cym edukacyjnym grom i w pewnym stopniu zwiÄ…zanym z poprzednim jest gamification, tÅ‚umaczone na jÄ™zyk polski jako grywalizacja, gryfikacja, gamifikacja. PojÄ™cie to okreÅ›la wykorzystywanie poznawanych mechanizmów gry komputerowej poza kontekstem tej gry. Wiedza i umiejÄ™tnoÅ›ci zdobyte podczas uczestniczenia w grze mogÄ… zaowocować w życiu codziennym, również zawodowym i mogÄ… ponadto pomóć mÅ‚odemu czÅ‚owiekowi w wyborze przyszÅ‚ego zawodu.
W sieci można znaleźć wiele portali oferujÄ…cych gry edukacyjne bardziej lub mniej zÅ‚ożone i przeznaczone dla różnych grup wiekowych. Niektóre z nich zapewniajÄ… o zgodnoÅ›ci gier z podstawami programowymi. Na razie uczymy siÄ™ jak wykorzystać telefony, smartfony czy tablety na zajÄ™ciach w szkole, żeby zajecia byÅ‚y bardziej interesujÄ…ce dla uczniów. Gry to nie tylko rozrywka, ale też zdobywanie wiedzy - oczywiÅ›cie zdobywanie wiedzy to nie tylko gry - to jedna z wielu metod w edukacji. Mamy nadziejÄ™, że w przyszÅ‚oÅ›ci ta metoda na staÅ‚e zagoÅ›ci na naszych lekcjach. Poprzez gry uczniowie chÄ™tniej uczÄ… siÄ™ - w tym jezyka angielskiego, poznajÄ… nowe sÅ‚ownictwo.

Na kursie miaÅ‚yÅ›my możliwość zapoznania z różnymi programami, w których można tworzyć gry, quizy czy prezentacje. Ponadto mogÅ‚yÅ›my wymienić siÄ™ doÅ›wiadczeniami z nauczycielami z innych szkóÅ‚: Turcja, Chorwacja, Hiszpania i Polska.
Oprócz certyfikatów potwierdzajÄ…cych uczestnictwo w kursie przywiozÅ‚yÅ›my wspomnienia z piÄ™knej i sÅ‚onecznej Barcelony. Jest to drugie co do wielkoÅ›ci i zaludnienia po Madrycie miasto w Hiszpanii. Po zajÄ™ciach mogÅ‚yÅ›my zwiedzać miasto. Czas wolny wykorzystaÅ‚yÅ›my do maksimum. Pieszo pokonaÅ‚yÅ›my przeszÅ‚o 160 kilometrów w ciagu tych kilku dni. OczywiÅ›cie korzystaÅ‚ysmy też z komunikacji miejskiej (tramwaj, autobus, pociÄ…g i metro) przemieszczajÄ…c siÄ™ w bardziej odlegÅ‚e miejsca, które chciaÅ‚yÅ›my zobaczyć. WÅ›ród atrakcji, które zobaczyÅ‚yÅ›my można wymienić dzieÅ‚a architekta Antoniego Gaudiego: niesamowity koÅ›cióÅ‚ Sagrada Familia, Park Guell, Casa Batlio, Casa Mila, ponadto wzgórze i park Montjuic, sÅ‚ynny Plac KataloÅ„ski, Rynek La Boqueria, ulicÄ™ La Rambla z najdroższymi sklepami w dzielnicy Barri Gotic, Parc de La Ciutadella, Muzeum Narodowe (Museo Nacional de Arte de Cataluña), najwyższe wzgórze Tibidabo i ogromny katolicki koÅ›cióÅ‚ na wzgórzu, stadion piÅ‚karski Camp
Nou, stadion Olimpijski - arenę letnich Igrzysk Olimpijskich z 1992 r. i oczywiście przepiękne piaszczyste plaże.


Ewa Niemiec
Marta Wolnik

                           FINLANDIA - HELSINKI:

Podsumowanie mobilności:

 

Finlandia słynie z wysokiego poziomu edukacji, dlatego podczas wyboru miejsca na wizytę studyjną w szkołach, zdecydowaliśmy się właśnie na ten kraj (początkowo mobilność miała odbyć się w Belgii jednak dostaliśmy informacje, że szkolenie zostało odwołane).

​

Pierwsze spotkanie miaÅ‚o miejsce w auli Muzeum Narodowego w Helsinkach. Na poczÄ…tek odbyÅ‚o siÄ™ powitanie oraz prezentacja szkóÅ‚ i paÅ„stw, z których przyjechali nauczyciele. OkazaÅ‚o siÄ™, że jest nas ok 130 uczestników z 20 krajów europejskich, plus dwie osoby z Mongolii. Kurs miaÅ‚ na celu zapoznanie nas z funkcjonowaniem szkóÅ‚ w Finlandii. ByliÅ›my podzieleni na trzy grupy i każda z tych grup miaÅ‚a zaplanowane opcjonalne wizyty studyjne w jeden z dni przez grupowymi wykÅ‚adami i warsztatami. Do wyboru mieliÅ›my trzy różne szkoÅ‚y, z których dwie byÅ‚y szkoÅ‚ami z jÄ™zykiem gÅ‚ównym szwedzkim a jedna z fiÅ„skim. 


ObserwowaliÅ›my fragment zajęć, wyposażenie sal lekcyjnych, dziaÅ‚ania szkoÅ‚y, innowacje, które szkoÅ‚a może wprowadzić, np. w jednej ze szkóÅ‚ lekcje trwajÄ… 75 minut. Oprócz tego uczestniczÄ…c w konferencjach i wykÅ‚adach prowadzonych przez ciekawych ludzi otrzymaliÅ›my sporÄ… dawkÄ™ ogólnej wiedzy z zakresu historii, geografii, literatury, kultury i oczywiÅ›cie edukacji w Finlandii.
 

Ciekawym doÅ›wiadczeniem byÅ‚y wycieczki, poczÄ…wszy od zwiedzania Helsinek i wizyty w jednym z najstarszych miast Finlandii – w Porwoo, a skoÅ„czywszy na caÅ‚odniowej wycieczce promem do Tallina – stolicy Estonii, który jest jakby nierozÅ‚Ä…cznym sÄ…siadem Finlandii. Wycieczka byÅ‚a elementem tzw. field projects i uczestnicy byli zobowiÄ…zani wykorzystać nabyte doÅ›wiadczenie tworzÄ…c prezentacjÄ™ podsumowujÄ…cÄ… szkolenie z uwzglÄ™dnieniem przeniesienia tego doÅ›wiadczenia na grunt szkolny. 


Takie mobilnoÅ›ci sÄ… niezwykle cenne dla każdego nauczyciela. OdÅ›wieżajÄ… spojrzenie na caÅ‚y proces edukacji, poszerzajÄ… horyzonty myÅ›lowe, pozwalajÄ… z dystansem spojrzeć na wady i zalety systemu edukacyjnego wÅ‚asnego kraju i innych, wymienić doÅ›wiadczenia i pomysÅ‚y. To naprawdÄ™ bardzo cenne doÅ›wiadczenie. 

​

KoÅ„cowym produktem kursu byÅ‚a prezentacja stworzona we wspóÅ‚pracy z uczestnikami różnych krajów dotyczÄ…ca fiÅ„skiego systemu edukacji, w którÄ… miaÅ‚o zostać wÅ‚Ä…czone przykÅ‚adowe zadanie do wykorzystania na lekcjach po powrocie uczestników mobilnoÅ›ci. PrezentacjÄ™ można obejrzeć poniżej.

​

​

Teresa Ćwikła

                            IRLANDIA - DUBLIN

Podsumowanie mobilności:

 

Witaj Dublinie!

Już w samolocie mogÅ‚am stwierdzić że Irlandia to naprawdÄ™ zielona wyspa z okien widać byÅ‚o naprawdÄ™ zielony krajobraz. W Dublinie przywitaÅ‚a mnie piÄ™kna sÅ‚oneczna pogoda z mocnym irlandzkim wiatrem. Z lotniska do hotelu przyjechaÅ‚am autobusem już od pierwszych dni chciaÅ‚am mieć jak najwiÄ™kszy kontakt z jÄ™zykiem angielskim. Po zakwaterowaniu wybraÅ‚am siÄ™ na pierwszy spacer po Dublinie. Od poczÄ…tku Dublin urzekÅ‚ mnie piÄ™knÄ…  architekturÄ… i smakiem lokalnej kuchni.

Zajęcia

W poniedziaÅ‚ek odbyÅ‚ siÄ™ mój pierwszy kurs jÄ™zykowy w szkole ,,Centre of English Studies”. Po napisaniu testu przydzielono wszystkich, którzy w tym  dniu rozpoczynali kurs do grup. Grupy skÅ‚adaÅ‚y siÄ™  od 6 do 8 osób i byÅ‚y bardzo zróżnicowane narodowoÅ›ciowo. W swojej grupie miaÅ‚am mÅ‚odzież z Chin, Japonii, Korei PoÅ‚udniowej, Francji, Turcji oraz Arabii Saudyjskiej. Nie byÅ‚o możliwoÅ›ci nawet zamienić sÅ‚ówka po polsku. MusiaÅ‚abym rozmawiać sama ze sobÄ…. Dla kogoÅ› kto chce nauczyć siÄ™ rozmawiać w jÄ™zyku angielskim czy jakimkolwiek innym jÄ™zyku to najlepsza możliwość. Pierwsza cześć zajęć to nabywanie wiedzy z gramatyki, mogÅ‚oby siÄ™ wydawać że to nudne, ale nauczyciele wprowadzali ćwiczenia które pobudzaÅ‚y nas do dziaÅ‚ania: praca w grupach to podstawa, tworzenie sÅ‚ówek, ze sÅ‚ówek zdaÅ„, tworzenie historyjek, odgrywanie ról, itd.. W czasie kiedy pracowaliÅ›my w grupach mogliÅ›my rozmawiać i wymieniać siÄ™ informacjami na temat kultury, tradycji, sytemu edukacji, sposobu prowadzenia lekcji, na temat jedzenia i rozmawiać o wielu innych rzeczach, nie tylko o Irlandii. Po lunchu odbywaÅ‚y siÄ™ zajÄ™cia z konwersacji w innej grupie niż poranna, oprócz wymienionych wyżej narodowoÅ›ci spotkaÅ‚am też mÅ‚odzież z Niemiec i Hiszpanii.

Zwiedzanie Irlandii na piechotÄ™

Dublin to wielkie miasto podzielone rzekÄ… Liffey na dwie części o odmiennym architektonicznym charakterze, z mnóstwem ulic po których przewija siÄ™ duża liczba ludzi różnej narodowoÅ›ci.  Codziennie po zajÄ™ciach,  po smacznym irlandzkim obiedzie i  pysznej irlandzkiej kawie zwiedzaÅ‚am miasto, podziwiaÅ‚am jego uroki  oraz poznawaÅ‚am irlandzkÄ…  kulturÄ™. Mimo znanego irlandzkiego klimatu, codziennie urzekaÅ‚a mnie piÄ™kna i sÅ‚oneczna pogoda, wiÄ™c przemierzyÅ‚am wiele kilometrów na piechotÄ™ aby zobaczyć najpiÄ™kniejsze zabytki.

ZwiedziÅ‚am miÄ™dzy innymi najstarszÄ… gotyckÄ… KatedrÄ™ usytuowanÄ… w samym sercu Å›redniowiecznego Dublina, Muzeum Guinnessa z panoramÄ… miasta, Zamek DubliÅ„ski, KatedrÄ™ Å›w. Patryka- najwiÄ™kszÄ… budowlÄ™ sakralnÄ… w Irlandii, odwiedziÅ‚am pomnik Molly Malone na Grafton Street. Molly Malone jest bardzo popularnym utworem folklorystycznym, który w Irlandii zdobyÅ‚ nieomal status hymnu narodowego, jest nieoficjalnym hymnem Dublina, stolicy Irlandii.

Wielu niesamowitych wrażeÅ„ dostarczyÅ‚a wizyta w Trinity College, szczególnie w Starej Bibliotece, w której zobaczyÅ‚am Å›redniowieczne manuskrypty i ewangeliarze. 

Dublin to nie tylko muzea, w parku St Stephen's Green w piÄ™knym sÅ‚oÅ„cu mogÅ‚am podziwiać rozkwitajÄ…ce wiosenne kwiaty, krokusy i żonkile. To jedno z wielu spokojnych miejsce w centrum tÄ™tniÄ…cego życiem miasta. Kolejnym parkiem z urokliwÄ… zieleniÄ… który odwiedziÅ‚am byÅ‚ Phoenix Park poÅ‚ożony na 707 hektarach tam, dziÄ™ki temu że znajdowaÅ‚ siÄ™ tuż obok mojego hotelu mogÅ‚am podziwiać piÄ™kny zachód sÅ‚oÅ„ca nad Dublinem.

Dart- w podróży pociÄ…giem

BÄ™dÄ…c w Irlandii chciaÅ‚am zobaczyć jak najwiÄ™cej wiÄ™c starajÄ…c siÄ™ praktykować mój angielski wybraÅ‚am siÄ™ pociÄ…giem  na wycieczkÄ™ do Howth- rybackiej  wioski poÅ‚ożonej  w hrabstwie Fingal,  wyróżniajÄ…cej siÄ™  zróżnicowanym krajobrazem, z widokiem na morze i wybrzeże klifowe. Howth to nie tylko port, latarnia  morska, ale także urokliwe miasteczko z wÄ…skimi górskimi uliczkami oraz kolorowymi domkami. W kolejnÄ… podróż pociÄ…giem pojechaÅ‚am do Greystone to nadmorskie miasto w hrabstwie Wicklow w Irlandii, poÅ‚ożone ok. 27 km na poÅ‚udnie od Dublina, trasa pociÄ…gu przebiega wybrzeżem, z pociÄ…gu można podziwiać cudowny krajobraz i cieszyć siÄ™ widokiem Morza Irlandzkiego. Spacer po szerokiej, piaszczystej plaży, obserwacja niezwykÅ‚ych firm skalnych byÅ‚y Å›wietnym relaksem po wymagajÄ…cych zajÄ™ciach. 

Autokarem można zobaczyć jeszcze więcej

WolnÄ… od zajęć sobotÄ™ spÄ™dziÅ‚am w BelfaÅ›cie, stolicy Irlandii PóÅ‚nocnej.  Po obowiÄ…zkowej wizycie na pokÅ‚adzie Titanica zwiedziÅ‚am tradycyjne dzielnice protestantów i katolików. SzczególnÄ… uwagÄ™ zwracajÄ… niezwykÅ‚e murale na murach miasta. WycieczkÄ™ odbyÅ‚am w miÄ™dzynarodowym towarzystwie z angielskim przewodnikiem. Wyjazd pozwoliÅ‚ nam na poznanie trudnej i dramatycznej historii narodu irlandzkiego. 

WybierajÄ…c siÄ™ na kolejnÄ… wycieczkÄ™  autokarem żeby zobaczyć Cliffs of Moher i Galway, mogÄ™ stwierdzić, że Irlandia jednak potrafi zaskoczyć. Po raz pierwszy doÅ›wiadczyÅ‚am typowo irlandzkiej pogody, co nie przeszkodziÅ‚o mi w poznawaniu zachodniego wybrzeża Zielonej Wyspy.  Dziedzictwo przyrodnicze Irlandii zachwyca swojÄ… niepowtarzalnoÅ›ciÄ…. Klify Moheru i wybrzeże Oceanu Atlantyckiego  nie sposób opisać sÅ‚owami.  

CoÅ› dla ducha

Ostatnim punktem mojego zwiedzania byÅ‚a wizyta w National Museum i obejrzenie wystawy Å›wiatowego malarstwa od Å›redniowiecza po wspóÅ‚czesność. Oprócz tego zbiór zawiera setki obrazów i rzeźb europejskich artystów. 

Bye bye Irlandio

DziÄ™ki zajÄ™ciom w szkole jÄ™zykowej i codziennym obcowaniu  z żywym jÄ™zykiem odczuwaÅ‚am wzrost moim umiejÄ™tnoÅ›ci w porozumiewaniu siÄ™. Irlandia nie wydawaÅ‚a siÄ™ już taka straszna lecz zachwycaÅ‚a swojÄ… odmiennoÅ›ciÄ…, aż żal byÅ‚o odjeżdżać.

​

Marta Wolnik

                          PRAGA - REPUBLIKA CZESKA

Podsumowanie mobilności:

 

W dniach 14.05.2018 r. do 18.05.2018 r. dwóch nauczycieli z Publicznej SzkoÅ‚y Podstawowej im. Kornela MakuszyÅ„skiego w Jaworsku uczestniczyÅ‚o w szkoleniu zagranicznym w Pradze z projektu PO WERSE dotyczÄ…cym: „Specjalnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych dzieci i mÅ‚odzieży.”
Termin: Specjalne potrzeby edukacyjne wprowadziÅ‚a Mary Warnock w dokumencie The Warnock Report Special Educational Needs opublikowanym w 1978 roku w Londynie przez Her Majesty’s Stationery Office.
ZaproponowaÅ‚a przejÅ›cie z medycznej kategoryzacji uczniów oraz diagnozowanych u nich deficytów na bardziej funkcjonalny jÄ™zyk spoÅ‚ecznego rozumienia ich potrzeb. ObowiÄ…zujÄ…ce akty prawne rozszerzajÄ… jego zakres, mówiÄ…c także o potrzebach ucznia wynikajÄ…cych z problemów wspóÅ‚czesnego spoÅ‚eczeÅ„stwa, np. migracji, sytuacji kryzysowych, przynależnoÅ›ci do mniejszoÅ›ci narodowej lub grupy etnicznej. SpoÅ›ród wielu
definicji - dzieci i mÅ‚odzież ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi to te, u których stwierdza siÄ™ spektrum objawów utrudniajÄ…cych lub uniemożliwiajÄ…cych funkcjonowanie: ruchowe, sensoryczne, poznawcze, w zakresie komunikacji, emocjonalno- spoÅ‚eczne i/lub psychiczne, wpÅ‚ywajÄ…cych na jakość życia i peÅ‚nienie ról spoÅ‚ecznych teraz i/lub w przyszÅ‚oÅ›ci.


Dzieci i mÅ‚odzież ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi to te, u których stwierdza siÄ™ zagrożenie niepeÅ‚nosprawnoÅ›ciÄ…, wszelkie dysfunkcje, dysharmonie lub niesprawnoÅ›ci mogÄ…ce mieć negatywny wpÅ‚yw na dalszy rozwój. Dzieci ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi to dzieci od urodzenia do rozpoczÄ™cia nauki w szkole. Dzieci i mÅ‚odzież od momentu rozpoczÄ™cia nauki w szkole do jej ukoÅ„czenia okreÅ›la siÄ™ mianem dzieci i mÅ‚odzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Na szkoleniu dowiedziaÅ‚yÅ›my siÄ™ o formach pomocy dzieciom o specjalnych potrzebach, jak prowadzić z nimi lekcje, a także o wspóÅ‚pracy z rodzicami dzieci. Szkolenie byÅ‚o prowadzone w dużej mierze za pomocÄ… aktywnych metod nauczania. Forma pracy warsztatowej na szkoleniu umożliwiaÅ‚a wszystkim uczestnikom na czynne wÅ‚Ä…czanie siÄ™ w pracÄ™. WspaniaÅ‚a atmosfera i opieka Instytucji goszczÄ…cej dopingowaÅ‚a nas do lepszej wspóÅ‚pracy oraz nawiÄ…zywaniu kontaktów z innymi uczestnikami szkolenia.
 

W szkoleniu uczestniczyło 10 nauczycieli z Rumunii, 2 z Irlandii, 2 z Serbii, 1 nauczycielka z Chorwacji i 2 z Polski. Pogoda dopisywała, wiec po zajęciach mogłyśmy zwiedzać i poznawać najpiękniejsze zakątki Pragi. Stwierdzamy po raz kolejny, że Praga jest piękna i warto tu przyjechać. Tych co tutaj nie byli zachęcamy do przyjazdu tutaj.

 

Ewa Niemiec
Teresa Ćwikła

bottom of page