top of page

                                              NASZ PLAN

 

Uczestnicy szkoleń:

W procesie rekrutacji wyłoniono 5 potencjalnych uczestników projektu, co oznacza, że niemalże połowa naszej kadry wyjedzie na szkolenia zagraniczne prowadzone w języku angielskim lub niemieckim.

Ponadto przewidziane jest dla jednego nauczyciela szkolenie połączone z wizytami studyjnymi w szkołach w Belgii. 

Przygotowanie przed wyjazdami:

- kursy językowe 

- przygotowanie kulturowe

Kierunki mobilności:

Szkocja - kurs językowy (język angielski)

Irlandia - kurs językowy (język angielski)

Niemcy - kurs językowy (język niemiecki)

Hiszpania - kurs dotyczący pracy z uczniami o różnych możliwościach edukacyjnych

Republika Czeska - kurs dotyczący pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych

Malta- kurs dotyczący metodologii CLIL

Grecja- kurs dotyczący pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych

Hiszpania- kurs dotyczący gamifikacji

Belgia zmieniona ze względów logistycznych na Finlandię - kurs połączony z wizytami studyjnymi w szkołach fińskich

REALIZACJA MOBILNOŚCI

 

 

                                                   WIELKA BRYTANIA - SZKOCJA, ABERDEEN:

Podsumowanie mobilności: 

 Dyrektor szkoły wraz nauczycielem przyrody wyjechał na 2-tygodniowy kurs języka angielskiego w Aberdeen, Szkocja (30.01-10.02 2017 r.). Poniżej przedstawiamy subiektywną ocenę kursu przez uczestniczki:

"Uczestnictwo w tym kursie pozwoliło nam przemyśleć jak jest w szkole, w której jesteśmy przewodnikami, czym możemy się pochwalić, co robimy dobrze, a co powinniśmy poprawić, z jakich obszarów możemy być dumni. Chciałybyśmy podjąć działania, aby wykształcenie stało się bramą do pełnoprawnego i kompetentnego obywatelstwa w nowoczesnym społeczeństwie określonym jako „społeczeństwo uczące się”. Dobrze wykształceni obywatele to największe bogactwo każdego kraju, a nasz plan i wizja to silna wiara w szkolnictwo, wysoki status nauczycieli i duże zaufanie do obowiązującego nadzoru. 

Wszystkie zajęcia językowe w szkole w Aberdeen były dla nas- uczestników kursu nowym wyzwaniem, które było nie tylko ciekawym doświadczeniem pod względem nauki języka obcego, ale również zrodziło nowe pomysły do wykorzystania w naszej pracy dydaktyczno -wychowawczej. Chcemy pokonywać bariery, które utrudniają młodemu pokoleniu odnaleźć się w świecie, w którym przyjdzie im żyć i pracować.

Na kursie w Aberdeen poznałyśmy nowych partnerów zagranicznych, z którymi

współpracujemy i wymieniamy doświadczenia.

Czy nam się uda? Tak, już się udało! Nasza szkoła to miejsce przyjazne dla dziecka, w którym wykształcenie, bezpieczeństwo i zdrowie stawiane są na pierwszym miejscu. Nasza szkoła osiąga sukcesy!

Przywiozłyśmy wspomnienia, nowe pomysły na pracę dydaktyczno-wychowawczą z uczniami, a także pamiątki.

Kurs w Aberdeen, mimo, że nie metodyczny a językowy pokazał nam nowe lub znane, ale nieco udoskonalone i zmienione metody i pomysły do dalszego nauczania. Metody które działają, przećwiczone na nas samych, uczestników kursowych lekcji:
- sprawdzanie zadań na początku zajęć – najpierw w losowo wybranych parach lub w trójkach, dyskutowanie o tym która odpowiedź jest poprawna i dlaczego. Uczeń w takiej sytuacji szuka argumentów, żeby obronić swoją wypowiedź, o której ma pewność, że jest poprawna – a dopiero potem na forum klasy. 
- uaktywnienie różnych rodzajów inteligencji uczestników zajęć (słuchowa, wzrokowa, kinestetyczna)
- pokazanie w praktyce, jak działa tzw. stożek Dale,a, że człowiek zapamiętuje 10% tego co czyta, lub słyszy, 30% tego co widzi , 50% tego co widzi i słyszy, 70% tego co mówi i pisze, 90% tego co wykonuje i uczy inne osoby
- wprowadzenie częstych przerw, z wykorzystaniem ruchu, usprawniających procesy myśleniowe 
- wprowadzenie elementów rywalizacji w często zmieniających się grupach, np. wykorzystaniem łapek 
- wykorzystanie metody zadawania efektywnych, nastawionych na rozwiązanie i stymulujących pytań, mogą otworzyć drzwi do nowych możliwości uczenia się, głębszego zrozumienia, spostrzeżeń i doświadczeń i znacząco przyspieszają proces uczenia się.
- bardzo ważna jest atmosfera wzajemnej życzliwości i zrozumienia.

Ewa Niemiec

Teresa Ćwikła 

                           GRECJA - KALAMATA:

Podsumowanie mobilności: 

 Nauczyciel języka angielskiego wyjechał na 2-tygodniowy kurs dotyczący pracy z uczniami o specjalnych potrzebach w miejscowości Kalamata, Grecja (09.07-20.07 2017 r.). Poniżej przedstawiamy subiektywną ocenę kursu, jaką napisała uczestniczka:

 


 „Udział w tym szkoleniu pozwolił mi inaczej spojrzeć na pracę z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Organizatorzy podkreślali wagę edukacji włączającej. W dzisiejszych czasach większość szkół twierdzi, że włącza, a nie izoluje uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Jednak nie wszyscy są świadomi tego, że edukacja włączająca nie sprowadza się tylko umieszczenia różnych typów dzieci w jednej klasie, ale również zobowiązuje do indywidualnej pomocy każdemu z nich. Edukacja włączająca to praca w zespole klasowym, ale też indywidualne podejście i praca z uczniem poza zespołem klasowym. Notatki z kursu będą stanowiły dla mnie swego rodzaju przewodnik, jak nauczać dzieci z trudnościami w nauce, jak również dzieci, które z różnych powodów wymagają indywidualnego podejścia nauczyciela (np. dzieci nadpobudliwe, zagrożone wykluczeniem społecznym, dzieci imigrantów). Organizatorzy podkreślali, aby w przygotowaniu zajęć mieć na uwadze, aby były one przyjazne dla ucznia oraz to aby skupiać się na mocnych stronach i jeszcze bardziej je wzmacniać. Poczucie sukcesu buduje motywację ucznia.
Jako uczestniczka kursu poznałam:
- podstawową terminologię dotyczącą edukacji włączającej

- charakterystykę profilu różnego typu uczniów np. autystycznych i związane z nim wyzwania
- metody nauczania z naciskiem na uczenie się od siebie nawzajem i współpracy w
zespole klasowym, którego częścią są uczniowie o specjalnych potrzebach
- narzędzia TIK przydatne w pracy w szkole np. tacck
   Uważam, że jako nauczyciel tylko i wyłącznie języka angielskiego przed wyjazdem na szkolenie posiadałam dość ograniczoną wiedzę dotyczącą nauczania uczniów o specyficznych potrzebach edukacyjnych. Szczerze mówiąc wcześniej zawsze się ich obawiałam, że będą mi przysparzać kłopotów zwłaszcza jeśli chodzi o zachowanie. Teraz wiem, jak naprawdę im pomóc i jak z nimi pracować i to zwiększyło moją motywację i chęć do dalszej pracy.
Chciałabym się podzielić wybranymi materiałami, które udostępnili mi organizatorzy kursu na specjalnej platformie:
- Inclusion Tool Kit – publikacja będąca rezultatem projektu opartego na pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Zawiera m.in: informacje jak stworzyć takim uczniom odpowiednie warunki do przyswajania wiedzy, opis minimalnych standardów dotyczących edukacji włączającej, opis skutecznych strategii włączających
- Intercultural Competences – publikacja dotycząca rozwoju kompetencji kulturowych w bardzo ogólnym kontekście

- Intercultural Rescource Pack – zbiór zadań komunikacyjno-kulturowych dla nauczycieli
- Teaching Children with Disabilities in Inclusive Settings –publikacja dotycząca różnych typów uczniów m.in. z dysleksją, autystycznych, z zespołem ADHD itp. precyzująca co zrobić, aby znieść wszelkie blokady, które ich powstrzymują przed skutecznym uczeniem się.
   Mobilność do Grecji to jednak nie tylko godziny spędzone na zajęciach w sali konferencyjnej. Organizatorzy postarali się, aby pokazać jak można aktywizować uczniów również na świeżym powietrzu, czy też na wycieczkach szkolnych, wykonując z nami różne zadania w plenerze np .uwiecznione na zdjęciu poniżej układanie wydarzeń w porządku chronologicznym. W czasie wolnym udało mi się zwiedzić wiele ciekawych i bogatych pod względem kulturowym miejsc, jak również zacieśnić więzi z uczestnikami kursu. Chciałabym się również pochwalić, że odbyliśmy z uczestnikami szkolenia poważną dyskusję na temat partnerstw strategicznych w programie Erasmus +. Utrzymujemy ze sobą kontakt i myślimy nad innowacyjnym pomysłem, na którym moglibyśmy oprzeć wspólny projekt.”


Agnieszka Basta

IMG_2455
20273324_838648012958943_1278471374_o
IMG_2594
IMG_2597
IMG_6172
IMG_2602
IMG_2603
IMG_2603
IMG_2249
IMG_1897
IMG_1822
IMG_6145
19958880_1717327801902393_7709954116137827686_n

NIEMCY- STUTTGART:

Podsumowanie mobilności: 

  Nauczyciel wychowania przedszkolnego wyjechał na 2-tygodniowy kurs językowy w zakresie języka niemieckiego do miejscowości Stuttgart, Niemcy (03.07-14.07 2017 r.). Poniżej przedstawiamy subiektywną ocenę kursu, jaką napisała uczestniczka:

 


  „W ramach projektu mobilności w programie Erasmus+ wzięłam udział w intensywnym kursie języka
niemieckiego w Stuttgarcie. Jako uczestniczka kursu pracowałam w 2-3 osobowych zespołach. Zajęcia były prowadzone przez wykwalifikowanych wykładowców, których oprócz rozległej wiedzy i ciekawych metod nauczania
cechowała cierpliwość i wyrozumiałość. Cieszyli się z naszych postępów, zachęcali do aktywności. Materiał przewidziany programem był realizowany w różnorodny sposób m.in. poprzez opracowywanie scenek rodzajowych, pantomimę, gry planszowe, quizy, kalambury, zagadki. Zajęciom towarzyszyła miła i luźna atmosfera, nie obyło się bez śmiechu.
   Udział w kursie pozwolił mi udoskonalić mowę komunikacyjną i dialogową, znacznie wzbogaciłam
zasób słownictwa. W czasie pobytu w Stuttgarcie odwiedziłam trzy przedszkola znajdujące się w pobliżu miejsca
zamieszkania. Miałam możliwość przyglądania i przysłuchiwania się prowadzonym przez nauczycieli
zajęciom i porównywaniu ich z prowadzonymi przeze mnie. Niezwykle ciekawym spostrzeżeniem była
dla mnie samodzielność i pomysłowość dzieci jak również nauczycieli, którzy stwarzali im
odpowiednie ku temu warunki: tablice zawieszone na ścianach przedszkola, domki na drzewach, tory
przeszkód- wszystko to wykonane we współpracy z rodzicami przy użyciu wyłącznie materiałów
naturalnych i odpadów wtórnych (kłody drzew, gałęzie, zaprawa murarska, pojemniki po produktach
spożywczych i przemysłowych).
   W czasie wolnym zwiedziłam wiele ciekawych miejsc w okolicy, nawiązałam kontakty z pozostałymi
uczestnikami kursu. W trakcie wspólnych wycieczek po mieście utrwalaliśmy w sposób swobodny
nowo poznane słowa i wyrażenia.
    Mobilność do Niemiec dodała mi więcej pewności siebie, sprawiła, że w tak krótkim czasie pozbyłam
się bariery językowej i uwierzyłam w swoje umiejętności i możliwości. Zdobyte podczas pobytu
doświadczenia zamierzam wdrożyć w swojej dalszej pracy.”


Beata Bojdo

20150719_111720
20160630_141721
20150719_132038
20150719_115951
20150830_164045
20130901_153454
20160630_125449

MALTA- ST. JULIAN'S:

Podsumowanie mobilności: 

  Dyrektor szkoły wraz nauczycielem przyrody wyjechały na 2-tygodniowy kurs dotyczący metodologii CLIL na Maltę, St. Julian's (17.07-28.07 2017 r.) zorganizowanym przez wspaniałą organizację ETI(Language Traning and Teacher Development). Poniżej przedstawiamy subiektywne sprawozdanie z kursu obu uczestniczek:

" Co to jest CLIL?


   W skrócie: CLIL czyli Content and Language Integrated Learning to uczenie się i gramatyki „przy okazji”. Lekcje opierają się na temacie wziętym z prawdziwego życia, nie na wymyślonym dialogu czy tekście przeładowanym wybranym czasem. Przykładem takiego tematu może być np. od poczwarki do motyla, pierwsza podróż na księżyc, skąd bierze się empatia albo jak komunikować się w biznesie. Wszystko zależy
od poziomu i wieku ucznia. Oznacza to, że angielskiego uczysz się tak jak polskiego, kiedy to dziadek opowiadał Ci o motylach a pani w klasach 1-3 opowiadała Ci o tym w jaki sposób poczwarka staje się motylem. Wtedy uczyłeś się tego po polsku. Na angielskim metodą CLIL nauczysz się tego po angielsku, w taki sam sposób, jak uczyłeś się jako dziecko.
  Lekcja CLIL oznacza, że oglądasz filmik z National Geographic, BBC, czytasz fragment artykułu psychologicznego i tak dalej. Najczęściej zajęcia opierają się na autentycznych materiałach, co oznacza, że słyszysz wyrażenia autentycznie używane przez Anglików i Amerykanów, a nie zdania wybrane przez autorów podręcznika i przypisane akurat do rozdziału piątego Twojej książki. CLIL różni się od zwykłej nauki angielskiego przede wszystkim tym, że w tej metodzie uczniowie poznają język aby móc się uczyć innych przedmiotów (plastyki, matematyki, geografii itp).
   Z pewnością w naszej szkole w przyszłości znajdą się na lekcjach elementy nauczania metodą CLIL.
Jeśli chodzi o Maltę, to jedno z najmniejszych państw świata leżące w Europie Południowej, na Morzu Śródziemnym. Malta leży na: 35°50' N, 14°35' E, 81 km na południe od włoskiej Sycylii, 286 km na północny wschód od Tunezji, 341 km na północ od Libii i 581 km na zachód od greckiej wyspy Zakintos. Miałyśmy okazję do zwiedzenia Malty jak również pobliskich wysepek Gozo i Comino. Zachwyciły nas urokliwe widoki nad morzem, wschody słońca i zabytki Malty. Na Malcie świeci słońce przez 300 dni w roku. Osiem miesięcy w roku to okres z letnimi temperaturami. Mieszkańcy Malty to ludzie o wysokim wskaźniku zadowolenia z życia. My również wróciłyśmy zadowolone. Po pierwsze z kursu, który dostarczył nam wiele wskazówek do pracy z uczniami. Po drugie przywiozłyśmy garść wspomnień uwiecznionych na zdjęciach. Po trzecie nawiązałyśmy wiele nowych znajomości, które zapewne długo przetrwają w naszej pamięci."

Ewa Niemiec,

Teresa Ćwikła

WP_20170721_14_14_17_Pro
WP_20170719_20_10_48_Pro
P7190118
WP_20170721_14_11_30_Pro
P7220329
WP_20170728_13_50_12_Pro
P7280673
P7230388
P7220181
P7280676

HISZPANIA- BARCELONA:

Podsumowanie mobilności: 

Dyrektor szkoły wraz nauczycielem przyrody wyjechały na 10-dniowy kurs dotyczący Gamifikacji w edukacji do Barcelony, Hiszpania (13.11-22.11.2017) zorganizowanym przez wspaniałą organizację Motivated Learning For Everyone z Bułgarii.  Poniżej przedstawiamy subiektywne sprawozdanie z kursu obu uczestniczek wraz z prezentacją Prezi:

https://prezi.com/view/08NnuZiPxifx9ztZGtrF/

" Game-based learning and gamification in my classroom: Fail or win?"

Gamifikacja polega na użyciu mechanizmów z gier, które mobilizują do działania, zwiększają zaangażowanie lub zwyczajnie uprzyjemniają nudne, powtarzalne i monotonne czynności. Dzięki niej dobrowolnie podejmujemy się wykonania zadań, do których zazwyczaj sami nie umiemy się zmusić. To co kochamy w grach, to friends, feedback and fun – przyjaciele, informacja zwrotna i zabawa. Rozrywka, w tym gry komputerowe, są tym, z czym uczeń styka się najczęściej i najchętniej. Czy nam się to podoba, czy też nie, jest to jedna z podstawowych funkcji komputera w rękach dzieci i młodzieży. Rozrywkowe wykorzystanie komputera jest prawie tak stare jak on sam. Protoplastą gier komputerowych był symulator lotu pocisku rakietowego (1947).
Wraz z rozpowszechnianiem się komputerów osobistych nastąpił błyskawiczny rozwój całej branży gier komputerowych. Powstały też specjalizowane urządzenia oparte na technice cyfrowej – automaty do gier i konsole. Gry stały się ważnym elementem kultury i rozrywki oraz istotna gałęzią biznesu. Kolejnym kamieniem milowym był rozwój Internetu i technologia chmury obliczeniowej. Umożliwiło to tworzenie gier, w których uczestniczy wiele osób rozsianych po całym świecie i tworzących społeczności. Liczba gier, ich różnorodność oraz łatwość dostępu do nich jest wręcz niewyobrażalna. Edukacyjne możliwości gier komputerowych są od lat dostrzegane i obserwowane przez środowisko oświatowe. Szeroko znany jest anglojęzyczny termin edutainment, co można przetłumaczyć jako edukację poprzez rozrywkę, a w węższym znaczeniu jako wykorzystanie rozrywkowych gier komputerowych w edukacji.
Żeby edutainment był skuteczny, musi być spełnione szereg warunków, a przede wszystkim musi być zachowana delikatna równowaga pomiędzy składnikiem wiedza i składnikiem rozrywka. Nie jest to zadanie proste, bowiem im więcej rozrywki, tym mniej wiedzy i odwrotnie. Tworzenie dobrej gry edukacyjnej jest zadaniem dosyć skomplikowanym i wymaga współdziałania wielu specjalistów. Gra powinna być na tyle zajmującą, aby jej uczestnik sam sięgał do źródeł wiedzy pozwalającej na realizacje jej celów.
Drugim pojęciem towarzyszącym edukacyjnym grom i w pewnym stopniu związanym z poprzednim jest gamification, tłumaczone na język polski jako grywalizacja, gryfikacja, gamifikacja. Pojęcie to określa wykorzystywanie poznawanych mechanizmów gry komputerowej poza kontekstem tej gry. Wiedza i umiejętności zdobyte podczas uczestniczenia w grze mogą zaowocować w życiu codziennym, również zawodowym i mogą ponadto pomóć młodemu człowiekowi w wyborze przyszłego zawodu.
W sieci można znaleźć wiele portali oferujących gry edukacyjne bardziej lub mniej złożone i przeznaczone dla różnych grup wiekowych. Niektóre z nich zapewniają o zgodności gier z podstawami programowymi. Na razie uczymy się jak wykorzystać telefony, smartfony czy tablety na zajęciach w szkole, żeby zajecia były bardziej interesujące dla uczniów. Gry to nie tylko rozrywka, ale też zdobywanie wiedzy - oczywiście zdobywanie wiedzy to nie tylko gry - to jedna z wielu metod w edukacji. Mamy nadzieję, że w przyszłości ta metoda na stałe zagości na naszych lekcjach. Poprzez gry uczniowie chętniej uczą się - w tym jezyka angielskiego, poznają nowe słownictwo.

Na kursie miałyśmy możliwość zapoznania z różnymi programami, w których można tworzyć gry, quizy czy prezentacje. Ponadto mogłyśmy wymienić się doświadczeniami z nauczycielami z innych szkół: Turcja, Chorwacja, Hiszpania i Polska.
Oprócz certyfikatów potwierdzających uczestnictwo w kursie przywiozłyśmy wspomnienia z pięknej i słonecznej Barcelony. Jest to drugie co do wielkości i zaludnienia po Madrycie miasto w Hiszpanii. Po zajęciach mogłyśmy zwiedzać miasto. Czas wolny wykorzystałyśmy do maksimum. Pieszo pokonałyśmy przeszło 160 kilometrów w ciagu tych kilku dni. Oczywiście korzystałysmy też z komunikacji miejskiej (tramwaj, autobus, pociąg i metro) przemieszczając się w bardziej odległe miejsca, które chciałyśmy zobaczyć. Wśród atrakcji, które zobaczyłyśmy można wymienić dzieła architekta Antoniego Gaudiego: niesamowity kościół Sagrada Familia, Park Guell, Casa Batlio, Casa Mila, ponadto wzgórze i park Montjuic, słynny Plac Kataloński, Rynek La Boqueria, ulicę La Rambla z najdroższymi sklepami w dzielnicy Barri Gotic, Parc de La Ciutadella, Muzeum Narodowe (Museo Nacional de Arte de Cataluña), najwyższe wzgórze Tibidabo i ogromny katolicki kościół na wzgórzu, stadion piłkarski Camp
Nou, stadion Olimpijski - arenę letnich Igrzysk Olimpijskich z 1992 r. i oczywiście przepiękne piaszczyste plaże.


Ewa Niemiec
Marta Wolnik

1 (5)
20171120_163309
20171119_174154
20171119_170529
20171119_151130
20171118_193522
20171118_170805
20171118_155149
20171118_160535
1 (14)
1 (17)
1 (16)
1 (15)
1 (18)
20171113_153216
20171116_185900
20171116_190432
1 (13)
1 (12)
1 (9)
1 (10)
1 (11)
1 (8)
1 (7)
1 (2)
1 (6)
1 (4)
1 (3)
1 (1)

                           FINLANDIA - HELSINKI:

Podsumowanie mobilności:

 

Finlandia słynie z wysokiego poziomu edukacji, dlatego podczas wyboru miejsca na wizytę studyjną w szkołach, zdecydowaliśmy się właśnie na ten kraj (początkowo mobilność miała odbyć się w Belgii jednak dostaliśmy informacje, że szkolenie zostało odwołane).

Pierwsze spotkanie miało miejsce w auli Muzeum Narodowego w Helsinkach. Na początek odbyło się powitanie oraz prezentacja szkół i państw, z których przyjechali nauczyciele. Okazało się, że jest nas ok 130 uczestników z 20 krajów europejskich, plus dwie osoby z Mongolii. Kurs miał na celu zapoznanie nas z funkcjonowaniem szkół w Finlandii. Byliśmy podzieleni na trzy grupy i każda z tych grup miała zaplanowane opcjonalne wizyty studyjne w jeden z dni przez grupowymi wykładami i warsztatami. Do wyboru mieliśmy trzy różne szkoły, z których dwie były szkołami z językiem głównym szwedzkim a jedna z fińskim. 


Obserwowaliśmy fragment zajęć, wyposażenie sal lekcyjnych, działania szkoły, innowacje, które szkoła może wprowadzić, np. w jednej ze szkół lekcje trwają 75 minut. Oprócz tego uczestnicząc w konferencjach i wykładach prowadzonych przez ciekawych ludzi otrzymaliśmy sporą dawkę ogólnej wiedzy z zakresu historii, geografii, literatury, kultury i oczywiście edukacji w Finlandii.
 

Ciekawym doświadczeniem były wycieczki, począwszy od zwiedzania Helsinek i wizyty w jednym z najstarszych miast Finlandii – w Porwoo, a skończywszy na całodniowej wycieczce promem do Tallina – stolicy Estonii, który jest jakby nierozłącznym sąsiadem Finlandii. Wycieczka była elementem tzw. field projects i uczestnicy byli zobowiązani wykorzystać nabyte doświadczenie tworząc prezentację podsumowującą szkolenie z uwzględnieniem przeniesienia tego doświadczenia na grunt szkolny. 


Takie mobilności są niezwykle cenne dla każdego nauczyciela. Odświeżają spojrzenie na cały proces edukacji, poszerzają horyzonty myślowe, pozwalają z dystansem spojrzeć na wady i zalety systemu edukacyjnego własnego kraju i innych, wymienić doświadczenia i pomysły. To naprawdę bardzo cenne doświadczenie. 

Końcowym produktem kursu była prezentacja stworzona we współpracy z uczestnikami różnych krajów dotycząca fińskiego systemu edukacji, w którą miało zostać włączone przykładowe zadanie do wykorzystania na lekcjach po powrocie uczestników mobilności. Prezentację można obejrzeć poniżej.

Teresa Ćwikła

20180416_144253
P1440493 (1)
DSC_0945 (1)
20180419_164739
DSC_0192
DSC_0192 (1)
20180419_102124
20180417_121205
20180418_100949
20180418_104607
20180418_100858
20180417_095640
20180414_200603
20180416_141326
20180415_104729
20180417_095207
20180414_180229
P1440493 (1)
DSC_0945 (1)
20180419_164739
DSC_0192
DSC_0192 (1)
20180419_102124
20180417_121205
20180418_100949
20180418_104607
20180418_100858
20180417_095640
20180414_200603
20180416_144253
20180416_141326
20180415_104729
20180417_095207
20180414_180229

                            IRLANDIA - DUBLIN

Podsumowanie mobilności:

 

Witaj Dublinie!

Już w samolocie mogłam stwierdzić że Irlandia to naprawdę zielona wyspa z okien widać było naprawdę zielony krajobraz. W Dublinie przywitała mnie piękna słoneczna pogoda z mocnym irlandzkim wiatrem. Z lotniska do hotelu przyjechałam autobusem już od pierwszych dni chciałam mieć jak największy kontakt z językiem angielskim. Po zakwaterowaniu wybrałam się na pierwszy spacer po Dublinie. Od początku Dublin urzekł mnie piękną  architekturą i smakiem lokalnej kuchni.

Zajęcia

W poniedziałek odbył się mój pierwszy kurs językowy w szkole ,,Centre of English Studies”. Po napisaniu testu przydzielono wszystkich, którzy w tym  dniu rozpoczynali kurs do grup. Grupy składały się  od 6 do 8 osób i były bardzo zróżnicowane narodowościowo. W swojej grupie miałam młodzież z Chin, Japonii, Korei Południowej, Francji, Turcji oraz Arabii Saudyjskiej. Nie było możliwości nawet zamienić słówka po polsku. Musiałabym rozmawiać sama ze sobą. Dla kogoś kto chce nauczyć się rozmawiać w języku angielskim czy jakimkolwiek innym języku to najlepsza możliwość. Pierwsza cześć zajęć to nabywanie wiedzy z gramatyki, mogłoby się wydawać że to nudne, ale nauczyciele wprowadzali ćwiczenia które pobudzały nas do działania: praca w grupach to podstawa, tworzenie słówek, ze słówek zdań, tworzenie historyjek, odgrywanie ról, itd.. W czasie kiedy pracowaliśmy w grupach mogliśmy rozmawiać i wymieniać się informacjami na temat kultury, tradycji, sytemu edukacji, sposobu prowadzenia lekcji, na temat jedzenia i rozmawiać o wielu innych rzeczach, nie tylko o Irlandii. Po lunchu odbywały się zajęcia z konwersacji w innej grupie niż poranna, oprócz wymienionych wyżej narodowości spotkałam też młodzież z Niemiec i Hiszpanii.

Zwiedzanie Irlandii na piechotę

Dublin to wielkie miasto podzielone rzeką Liffey na dwie części o odmiennym architektonicznym charakterze, z mnóstwem ulic po których przewija się duża liczba ludzi różnej narodowości.  Codziennie po zajęciach,  po smacznym irlandzkim obiedzie i  pysznej irlandzkiej kawie zwiedzałam miasto, podziwiałam jego uroki  oraz poznawałam irlandzką  kulturę. Mimo znanego irlandzkiego klimatu, codziennie urzekała mnie piękna i słoneczna pogoda, więc przemierzyłam wiele kilometrów na piechotę aby zobaczyć najpiękniejsze zabytki.

Zwiedziłam między innymi najstarszą gotycką Katedrę usytuowaną w samym sercu średniowiecznego Dublina, Muzeum Guinnessa z panoramą miasta, Zamek Dubliński, Katedrę św. Patryka- największą budowlę sakralną w Irlandii, odwiedziłam pomnik Molly Malone na Grafton Street. Molly Malone jest bardzo popularnym utworem folklorystycznym, który w Irlandii zdobył nieomal status hymnu narodowego, jest nieoficjalnym hymnem Dublina, stolicy Irlandii.

Wielu niesamowitych wrażeń dostarczyła wizyta w Trinity College, szczególnie w Starej Bibliotece, w której zobaczyłam średniowieczne manuskrypty i ewangeliarze. 

Dublin to nie tylko muzea, w parku St Stephen's Green w pięknym słońcu mogłam podziwiać rozkwitające wiosenne kwiaty, krokusy i żonkile. To jedno z wielu spokojnych miejsce w centrum tętniącego życiem miasta. Kolejnym parkiem z urokliwą zielenią który odwiedziłam był Phoenix Park położony na 707 hektarach tam, dzięki temu że znajdował się tuż obok mojego hotelu mogłam podziwiać piękny zachód słońca nad Dublinem.

Dart- w podróży pociągiem

Będąc w Irlandii chciałam zobaczyć jak najwięcej więc starając się praktykować mój angielski wybrałam się pociągiem  na wycieczkę do Howth- rybackiej  wioski położonej  w hrabstwie Fingal,  wyróżniającej się  zróżnicowanym krajobrazem, z widokiem na morze i wybrzeże klifowe. Howth to nie tylko port, latarnia  morska, ale także urokliwe miasteczko z wąskimi górskimi uliczkami oraz kolorowymi domkami. W kolejną podróż pociągiem pojechałam do Greystone to nadmorskie miasto w hrabstwie Wicklow w Irlandii, położone ok. 27 km na południe od Dublina, trasa pociągu przebiega wybrzeżem, z pociągu można podziwiać cudowny krajobraz i cieszyć się widokiem Morza Irlandzkiego. Spacer po szerokiej, piaszczystej plaży, obserwacja niezwykłych firm skalnych były świetnym relaksem po wymagających zajęciach. 

Autokarem można zobaczyć jeszcze więcej

Wolną od zajęć sobotę spędziłam w Belfaście, stolicy Irlandii Północnej.  Po obowiązkowej wizycie na pokładzie Titanica zwiedziłam tradycyjne dzielnice protestantów i katolików. Szczególną uwagę zwracają niezwykłe murale na murach miasta. Wycieczkę odbyłam w międzynarodowym towarzystwie z angielskim przewodnikiem. Wyjazd pozwolił nam na poznanie trudnej i dramatycznej historii narodu irlandzkiego. 

Wybierając się na kolejną wycieczkę  autokarem żeby zobaczyć Cliffs of Moher i Galway, mogę stwierdzić, że Irlandia jednak potrafi zaskoczyć. Po raz pierwszy doświadczyłam typowo irlandzkiej pogody, co nie przeszkodziło mi w poznawaniu zachodniego wybrzeża Zielonej Wyspy.  Dziedzictwo przyrodnicze Irlandii zachwyca swoją niepowtarzalnością. Klify Moheru i wybrzeże Oceanu Atlantyckiego  nie sposób opisać słowami.  

Coś dla ducha

Ostatnim punktem mojego zwiedzania była wizyta w National Museum i obejrzenie wystawy światowego malarstwa od średniowiecza po współczesność. Oprócz tego zbiór zawiera setki obrazów i rzeźb europejskich artystów. 

Bye bye Irlandio

Dzięki zajęciom w szkole językowej i codziennym obcowaniu  z żywym językiem odczuwałam wzrost moim umiejętności w porozumiewaniu się. Irlandia nie wydawała się już taka straszna lecz zachwycała swoją odmiennością, aż żal było odjeżdżać.

Marta Wolnik

35238185_1966873623337359_8627876234308616192_n
35204880_1966872703337451_1121817969924505600_n
35226885_1966872843337437_4055559720067399680_n
35228521_1966872210004167_4049549441617625088_n
35198972_1966873270004061_8920628330554720256_n
35162063_1966870666670988_2020912194442493952_n
35162165_1966871673337554_6837334532161536000_n
35148733_1966873290004059_2224661100752797696_n
35143391_1966873356670719_175796602017939456_n
35143709_1966873656670689_3055612456484208640_n
35143740_1966871310004257_8692525327588524032_n
35129665_1966872493337472_2456776290368225280_n (1)
35129665_1966872493337472_2456776290368225280_n
35135032_1966873590004029_3464994093300449280_n
35114140_1966873666670688_2795585202125012992_n
35102658_1966870140004374_7761643517536894976_n
35102304_1966872856670769_3305640047725772800_n
35082862_1966871346670920_5575057572446076928_n
35080384_1966871666670888_4858734053416763392_n
35079408_1966872590004129_6631061314657583104_n
35078450_1966872976670757_59772394138501120_n
35077698_1966872150004173_990620295423328256_n
35062856_1966873633337358_9183041705534816256_n
35062713_1966869720004416_5841645801666772992_n
35056320_1966873126670742_4719047423299682304_n
35053471_1966873236670731_1099057078502162432_n
35049501_1966873703337351_7837785784387108864_n
35049794_1966873096670745_749664426730192896_n
35049798_1966872183337503_5112766147611066368_n
35050518_1966868336671221_9170560311529308160_n
35050482_1966869780004410_193801448520155136_n

                          PRAGA - REPUBLIKA CZESKA

Podsumowanie mobilności:

 

W dniach 14.05.2018 r. do 18.05.2018 r. dwóch nauczycieli z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Jaworsku uczestniczyło w szkoleniu zagranicznym w Pradze z projektu PO WERSE dotyczącym: „Specjalnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych dzieci i młodzieży.”
Termin: Specjalne potrzeby edukacyjne wprowadziła Mary Warnock w dokumencie The Warnock Report Special Educational Needs opublikowanym w 1978 roku w Londynie przez Her Majesty’s Stationery Office.
Zaproponowała przejście z medycznej kategoryzacji uczniów oraz diagnozowanych u nich deficytów na bardziej funkcjonalny język społecznego rozumienia ich potrzeb. Obowiązujące akty prawne rozszerzają jego zakres, mówiąc także o potrzebach ucznia wynikających z problemów współczesnego społeczeństwa, np. migracji, sytuacji kryzysowych, przynależności do mniejszości narodowej lub grupy etnicznej. Spośród wielu
definicji - dzieci i młodzież ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi to te, u których stwierdza się spektrum objawów utrudniających lub uniemożliwiających funkcjonowanie: ruchowe, sensoryczne, poznawcze, w zakresie komunikacji, emocjonalno- społeczne i/lub psychiczne, wpływających na jakość życia i pełnienie ról społecznych teraz i/lub w przyszłości.


Dzieci i młodzież ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi to te, u których stwierdza się zagrożenie niepełnosprawnością, wszelkie dysfunkcje, dysharmonie lub niesprawności mogące mieć negatywny wpływ na dalszy rozwój. Dzieci ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi to dzieci od urodzenia do rozpoczęcia nauki w szkole. Dzieci i młodzież od momentu rozpoczęcia nauki w szkole do jej ukończenia określa się mianem dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Na szkoleniu dowiedziałyśmy się o formach pomocy dzieciom o specjalnych potrzebach, jak prowadzić z nimi lekcje, a także o współpracy z rodzicami dzieci. Szkolenie było prowadzone w dużej mierze za pomocą aktywnych metod nauczania. Forma pracy warsztatowej na szkoleniu umożliwiała wszystkim uczestnikom na czynne włączanie się w pracę. Wspaniała atmosfera i opieka Instytucji goszczącej dopingowała nas do lepszej współpracy oraz nawiązywaniu kontaktów z innymi uczestnikami szkolenia.
 

W szkoleniu uczestniczyło 10 nauczycieli z Rumunii, 2 z Irlandii, 2 z Serbii, 1 nauczycielka z Chorwacji i 2 z Polski. Pogoda dopisywała, wiec po zajęciach mogłyśmy zwiedzać i poznawać najpiękniejsze zakątki Pragi. Stwierdzamy po raz kolejny, że Praga jest piękna i warto tu przyjechać. Tych co tutaj nie byli zachęcamy do przyjazdu tutaj.

 

Ewa Niemiec
Teresa Ćwikła

33528354_1333620770114793_2044650289708924928_n
33341446_1333618230115047_205076845773717504_n
33601976_1333620830114787_5085784849524981760_n
33511498_1333571676786369_841364104508604416_n
33464048_1333569256786611_2422867918703296512_n
33487459_1333635536779983_2440648580797562880_n
33424580_1333635463446657_380849112506957824_n
33400738_1333571613453042_1434375740920430592_n
33416907_1333621660114704_7041687109010194432_n
33423432_1333568813453322_171559453571678208_n
33375898_1333635430113327_6700343548073476096_n
33345885_1333571050119765_4237109143015522304_n
33337611_1333621740114696_6862530223364112384_n
bottom of page