top of page

PROGRAM OPERACYJNY WIEDZA EDUKACJA ROZWÓJ ROK 2015

 

Kurs językowy

 W lipcu 2015 roku troje nauczycieli spędziło 2 tygodnie w Wielkiej Brytanii, w mieście Bournemouth na kursie doskonalącym umiejętność komunikacji w języku angielskim. Kurs odbył się w placówce Richard Language College. Oprócz szlifowania języka angielskiego uczestnicy mieli również okazję zapoznać się z miejscową kulturą, szeroko rozumianymi zabytkami oraz nawiązać międzynarodowe znajomości.

 

 
Kurs informatyczny

  Również w lipcu 2015 roku nauczyciel języka angielskiego wyjechał na Maltę w celu nauki m.in. tworzenia stron internetowych, blogów, krzyżówek, quizów i innych zadań online. Oprócz doskonalenia umiejętności informatycznych, nauczyciel miał okazję spędzić 2 tygodnie na Malcie porozumiewając się jedynie w języku angielskim oraz włoskim.

 

 

PROGRAM OPERACYJNY WIEDZA EDUKACJA ROZWÓJ ROK 2016

 

Kurs językowy

 W lipcu 2016 roku dwoje nauczycieli wyjechało do Wielkiej Brytanii, do miejscowości Bournemouth na kurs doskonalący umiejętność komunikacji w języku angielskim. Kurs odbył się w placówce Richard Language College. Szkolenie oprócz aspektów związanych z nauką języka miało wymiar międzykulturowy i przyczyniło się do zawarcia międzynarodowych znajomości.

 

 

PROGRAM OPERACYJNY WIEDZA EDUKACJA - PODSUMOWANIE

 

 Nadanie szkole europejskiego wymiaru jest niezwykle istotne w ramach podnoszenia jakości pracy placówki. Jesteśmy dumni, że udało nam się to osiągnąć poprzez realizację projektu w ramach programu PO WER. Zbliżyliśmy się do Europy otwierając się na inne kraje nawiązując komunikację z pedagogami z innych państw, jak i poprzez realizację projektów międzynarodowych włączających uczniów w ramach eTwinning oraz poza tym programem. Co więcej, wzbogaciliśmy naszą ofertę edukacyjną poprzez wykorzystanie języka angielskiego również poza lekcjami tego przedmiotu. 
  Powyższe pozytywne zmiany w Zespole Szkół w Łysej Górze zawdzięczamy przyznanemu dofinansowaniu z programu PO WER. Dzięki niemu 6 z 14 nauczycieli, którzy uczą w placówce miało możliwość uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym za granicą. Reprezentują oni wszystkie etapy edukacyjne w naszej placówce, począwszy od oddziałów przedszkolnych, po prowadzenie zajęć w klasie VI. Wśród kadry wytypowanej do skorzystania z mobilności edukacyjnej znaleźli się: nauczyciel języka angielskiego, nauczyciel wychowania przedszkolnego, 2 nauczycieli I etapu edukacyjnego oraz 2 nauczycieli przedmiotowców II etapu edukacyjnego.       Nauczyciel języka angielskiego został oddelegowany na szkolenie w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnej na Maltę. Pozostali nauczyciele wzięli udział w zagranicznych szkoleniach językowych, które - w razie potrzeby - zostały poprzedzone szkoleniami przygotowawczymi. Szkolenia językowe były priorytetem z uwagi na to, że nauczyciele, poza anglistą potrzebował podnieść swój poziom znajomości języka angielskiego i niejako "osłuchać się" z tym językiem. Dzięki szkoleniom językowym nauczyciele są przygotowani do wzięcia udziału w szkoleniach specjalistycznych organizowanych w ramach naszego kolejnego projektu Erasmus +, które umożliwiają spojrzeć na proces edukacji z innej perspektywy.
  Selekcja potencjalnych kandydatów na szkolenia odbywała się z uwzględnieniem potrzeb instytucji w perspektywie jej rozwoju w obszarze podniesienia poziomu jakości jej pracy i współpracy międzynarodowej. 
  Wszyscy uczestnicy otrzymali wsparcie logistyczne i praktyczne ze strony koordynatora projektu powołanego przez dyrektora szkoły. W trakcie trwania projektu jak i na zakończenie przeprowadzono działania ewaluacyjne skuteczności podejmowanych działań oraz działania upowszechniające.
  Wśród faktycznych oddziaływań projektu, jak również korzyści długofalowych należy wymienić: 
- rozwój kompetencji i świadomości interkulturowych uczestników, dzięki czemu rozwijają je u swoich uczniów
- wzrost kompetencji pedagogicznych kadry nauczycielskiej
- wykorzystanie umiejętności i poszerzenie wiedzy z zakresu technologii TIK, co pozwoliło uatrakcyjnić szkolne lekcje (kahoot, plickers)
- wykorzystanie umiejętności TIK również w celu upowszechniania rezultatów projektu (strona internetowa http://agabasta27.wixsite.com/programyeuropejskie podpięta pod stronę główną szkoły:   http://www.szkolalg.pl/  )
- młodsi uczniowie zyskali wsparcie wychowawców, a starsi nauczycieli przedmiotowców w zakresie nauczania języka angielskiego
- szkoła zyskała kadrę pedagogiczną, która potrafi komunikować się w języku angielskim
- mobilizowanie innych szkół w okolicy do podobnych działań, jako, że cały czas dzielimy się doświadczeniem (Zespół Szkół Plastycznych w Tarnowie, który z nami współpracował w zakresie pisania wniosku również otrzymał dofinansowanie w ramach programu PO WER; obecnie 3 inne szkoły będą starały się o uzyskanie dofinansowania)
- podniesienie jakości pracy szkoły
- nadanie szkole wymiaru europejskiego
- zagraniczne szkolenia językowe kadry nauczycielskiej położyły solidne fundamenty pod realizację projektów międzynarodowych (znaleźliśmy partnerów do projektu eTwinning: szkoły z Grecji i Chorwacji oraz wymieniliśmy się świątecznymi kartkami z życzeniami ze szkołą z Portugalii)
- zwiększenie konkurencyjności szkoły na rynku, dzięki wprowadzeniu elementów języka angielskiego w działaniach wykraczających poza lekcje języka angielskiego (wyżej opisane projekty ze szkołami europejskimi, wprowadzenie metodologii CLIL w szkole oraz w przedszkolu) 
- zwiększenie motywacji uczniów do nauki języków obcych 
- zainteresowanie uczniów mobilnością edukacyjną np. wyjazdami do innych krajów europejskich
- wprowadzenie nowatorskich metod nauczania z innych krajów Unii Europejskiej (metodologia CLIL).

bottom of page