top of page

   Erasmus + SElfie

 

   Nasza szkoła wzięła udział w konkursie na najlepszą fotografię związaną z działaniami projektowymi związanymi z udziałem w programie Erasmus + w dwóch kategoriach:

 

1) Mobility Project SElfie+ fotografia obrazująca zagraniczne działania projektowe: http://selfieplus.erasmusplus.org.pl/chrzaszcz-brzmi-w-anglii/

 

2) Local Leader SElfie+ fotografia obrazująca lokalne działania projektowe w kraju: http://selfieplus.erasmusplus.org.pl/gazetka-szkolna-podsumowujaca-mobilnosci-2/

 

 Nasze fotografie zostały zgłoszone do konkursu 14 marca 2016 r.

 

 

 

 

 

 

 

Szczegółowy opis zdjęć konkursowych

 

1)  Zdjęcie zostało wykonane podczas weekendowej wycieczki zorganizowanej przez Richard Language College - placówkę, na terenie której nauczyciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łysej Górze uczestniczyli w kursie językowym z języka angielskiego w ramach programu Erasmus + 2015. Uczestnicy projektu widoczni na zdjęciu to nauczyciel matematyki i informatyki, jak również nauczyciel - bibliotekarz i opiekun świetlicy. Wzięli oni udział w szkoleniu w Wielkiej Brytanii aby podnieść swój poziom w zakresie komunikacji w języku angielskim tak, aby efektywnie uczestniczyć w zagranicznych kursach specjalistycznych z zakresu informatyki oraz metodologii CLIL na Malcie i w Republice Czeskiej, które są zaplanowane w bieżącym roku. Dla obu uczestników była to pierwsza szkoleniowa mobilność zagraniczna.

   Podczas wycieczki kulturoznawczej oraz pozwalającej na wykorzystanie języka w naturalnym dla niego środowisku nauczyciele mieli okazję zwiedzić Durlston Country Park, gdzie zapoznali się (oczywiście w języku angielskim) ze "ścieżką życia" obrazującą na płytach różne okresy od czasów powstania Ziemi. Fotografia została wykonana na trasie spacerowej wokół zamku Durlston. Rejon ten jest znany z niezwykłej różnorodności przyrodniczej. Według najnowszych danych żyje tam aż 33 gatunki motyli, ponad 250 gatunków ptaków, 500 gatunków kwiatów i tysiące gatunków owadów i bezkręgowców. Jest to miejsce, które zyskało narodową sławę w Wielkiej Brytanii szczególnie ze względu na bogactwo gatunków owadów. Jak widać na zdjęciu nauczycielki bardzo miło spędzały czas łącząc wycieczkę krajoznawczą z nauką języka angielskiego, w ten spósób mogły poszerzyć zasób swojego słownictwa między innymi o specjalistyczne nazwy różnych gatunków owadów i robaków. Niektóre z nich, jak np. Bloody-nosed Beetle, czyli dość specyficzny rodzaj chrząszcza są widoczne na zdjęciu. Przy okazji uczestniczki kursu poznały historię tych nazw i specyfikę dotyczącą wybranych gatunków insektów, jak na przykład wcześniej wspomnianego chrząszcza, który w ramach samoobrony produkuje płyn podobny do krwi, który odstrasza potencjalnych drapieżników.

  Wiedzę tą już przekazują uczniom w formie ciekawostek urozmaicających lekcje. W związku z tym, że grupa kursantów w Richard Language College była międzynarodowa, uczestnicy wymienili się nazwami poszczególnych owadów w ich rodzimych językach. Nasze kursantki skorzystały z okazji i podzieliły się chyba jednym z najbardziej znanych polskich łamaczy językowych: "Chrząszcz brzmi w trzcinie, w Szczebrzeszynie...." Jak się można było spodziewać nikt z obcokrajowców nie potrafił poprawnie powtórzyć tego zdania, chociaż każdy próbował wielokrotnie. Niemniej jednak, było przy tym dużo śmiechu i całej grupie dopisywał świetny humor.

2) Zdjęcie zgłoszone do konkursu przedstawia gazetkę szkolną umieszczoną w gablocie, w centralnym punkcie naszej szkoły. Gazetka poświęcona jest zagranicznym szkoleniom finansowanym ze środków unijnych, a w jej powstanie włączyli się nauczyciele będący uczestnikami mobilności oraz uczniowie.Prawa strona gazetki poświęcona jest naszemu projektowi Erasmus + 2015 „Poszerzenie kontekstu nauczania języka angielskiego, natomiast lewa, wcześniej rozpoczętym działaniom realizowanym na zasadach programu Erasmus + przy finansowaniu z programu PO WER SE. W związku z tym, że wyjazdy zagraniczne w ramach programu Erasmus + na dzień dzisiejszy dotyczą jedynie jednego kraju – Wielkiej Brytanii, uznaliśmy, że bardziej interesujące dla odbiorców gazetki, będzie umieszczenie wszystkich naszych projektów w jednym miejscu.

   Oprócz wybranych zdjęć z kursu i krótkiego raportu na temat jego przebiegu, każdy nauczyciel biorący udział w szkoleniach zagranicznych przedstawił drobne przedmioty, które ściśle związane są z krajem docelowym mobilności. Jak można zobaczyć na zdjęciu w gablocie umieszczono m.in. pieniądze brytyjskie czy makietę londyńskiej wieży z zegarem Big Ben. Niniejsza gazetka stanowi jedynie niewielką część szeroko zakrojonych działań upowszechniających korzyści płynące z udziału w projekcie, na terenie placówki jak i poza nią. Jej celem jest również rozwijanie świadomości kulturowej uczniów, którzy mają okazję zapoznać się z flagą, mapą, najważniejszymi zabytkami i specyfiką kulturową Wielkiej Brytanii, chociażby przez analizę zamieszczonego menu. Ponadto uczniowie mogą również przyswoić kilka obcojęzycznych zwrotów zamieszczonych w gazetce i zwiększyć swoją motywację do nauki języka angielskiego, biorąc przykład z nauczycieli, którzy bez względu na wiek podejmują naukę tego pięknego języka.Wszelkie osoby z zewnątrz odwiedzające naszą szkołę mogą zapoznać się z ogólnymi informacjami na temat programów unijnych, co może zainicjować działania zmierzające do sporządzenia wniosku aplikacyjnego w następnej edycji programu Erasmus +.

Informacja o projekcie na stronie gminy Dębno

1) Po pierwszych szkoleniach zagranicznych:

http://www.gminadebno.pl/news,2074.html

2) Po ostatnich 2-ch szkoleniach z programu PO WER i kolejnych z programu Erasmus +

http://gminadebno.pl/news-szkoly,2785.html

3) Chwalimy się pozytywną oceną naszego projektu przez Agencję Narodową http://www.gminadebno.pl/news-szkoly,3016.html

Dzielenie się doświadczeniem z innymi szkołami

  Udział w programie Erasmus + oraz PO WER to dla nas zaszczyt i chcemy innym pokazać, w jaki sposób projekty unijne mogą pomóc wprowadzić wiele pozytywnych zmian w szkołach. Dyrektor naszej szkoły, nauczyciele- uczestnicy szkoleń zagranicznych oraz koordynator cały czas dzielą się doświadczeniem projektowym. Poza tym zainteresowanym szkołą zaoferowaliśmy pomoc przy pisaniu wniosku aplikacyjnego i zebraniu odpowiedniej dokumentacji. Jednocześnie udało nam się nawiązać kontakt z koordynatorami projektów Erasmus + oraz PO WER, którzy już rozliczyli pierwszy projekt. Dzięki czemu mamy cenne wskazówki w zakresie raportu końcowego, jak również dodatkowe pomysły dotyczące działań upowszechniających i implementacji efektów szkolenia. 

Szkoły i przedszkola, o których wyżej mowa, to: 

 

Gimnazjum nr 6 w Tarnowie 

Zespół Szkół im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie

Przedszkole nr 1 w Zabrzu 

Warszawska Wyższa Szkoła Humanistyczna (dzięki współpracy z nami podczas redagowania wniosku aplikacyjnego szkoła bierze udział w projekcie Erasmus + 2017)

Zespół Szkół Plastycznych w Tarnowie (dzięki współpracy z nami podczas redagowania wniosku aplikacyjnego szkoła bierze udział w projekcie POWER SE 2016)

Szkoła Podstawowa nr 18 im. Jana Kochanowskiego w Tarnowie (dzięki współpracy z nami podczas redagowania wniosku aplikacyjnego szkoła bierze udział w projekcie Erasmus + 2017)

Szkoła Podstawowa w Książnicach Wielkich (dzięki współpracy z nami podczas redagowania wniosku aplikacyjnego szkoła bierze udział w projekcie Erasmus + 2017)

Publiczna Szkoła Podstawowa w Jaworsku (dzięki współpracy z nami podczas redagowania wniosku aplikacyjnego szkoła bierze udział w projekcie POWER 2016)

Zespół Szkół w Woli Dębińskiej (dzięki współpracy z nami podczas redagowania wniosku aplikacyjnego szkoła bierze udział w projekcie Erasmus + 2017)

Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 93 im. Księżnej Izabeli Czartoryskiej w Warszawie

Informacja na portalu facebook

Dwoje organizatorów szkoleń zadbało o to, aby promować programy Erasmus + i PO WER i finansowanego w jego ramach szkolenia poprzez portal społecznościowy Facebook. Zarówno English Matters, jak i ITC International mają tam swoje strony. 

Ponadto uczestnicy sami na własnych profilach umieszczają informację o udziale w projektach unijnych wraz z relacją fotograficzną. Nauczyciel angielskiego dzieli się rezultatami projektów i doświadczeniem projektowym w grupie Nauczyciele Języka Angielskiego, która liczy blisko 10 000 członków - nauczycieli języka angielskiego oraz native speaker'ów.

Gazetki szkolne 

Ogólnodostępne tablice z relacją fotograficzną z mobilności zagranicznych oraz prezentacją przywiezionych przez nauczycieli pamiątek służą informowaniu o naszym udziale w projekcie zarówno na terenie placówki (odbiorcy: uczniowie, inni nauczyciele), jak i poza nią (odbiorcy: rodzice, wszystkie osoby z zewnątrz przychodzące do naszej placówki). Zdjęcie naszej poprzedniej gazetki wzięło udział w konkursie Erasmus + Selfie. Prezentujemy je wyżej wraz z opisem. Poniżej nasza najnowsza gazetka dotycząca tegorocznych wyjazdów nauczycieli na kursy zagraniczne finansowane z programu PO WER (Wielka Brytania) i Erasmus + (Irlandia, Czechy, Malta).

Konkurs Ambasador Programu Erasmus +

Uważamy, że działania podjęte na terenie naszej placówki, a będące wynikiem szkoleń zagranicznych kadry w ramach programu Erasmus + są na tyle innowacyjne, że postanowiliśmy zgłosić jednego z nauczycieli do konkursu w kategorii zdjęciowej.

Więcej informacji na stronie:   http://erasmusplus.org.pl/30lat/#ambasador 

Prezentacje podsumowujące wszystkie realizowane przez nas projekty unijne

Uczennice naszej szkoły w oparciu o informacje przekazane przez nauczycieli stworzyły prezentację podsumowującą mobilności oraz przedstawiającą systemy edukacyjne krajów mobilności.

bottom of page