top of page

Dokumentacja działań  wynikających z realizacji projektów PO WER i Erasmus + w Zespole-Szkolno Przedszkolnym w Łysej Górze 

Celem naszych działań na terenie placówki było zwiększenie motywacji uczniów do nauki języka angielskiego. Dlatego pokazaliśmy, że nauczyciele innych niż angielski przedmiotów (nauczyciel matematyki i informatyki, nauczyciel wychowania fizycznego, nauczyciel biologii, nauczyciel języka polskiego i plastyki, nauczyciel-opiekun świetlicy i bibliotekarz, nauczyciel wspomagający) oraz nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej) też uczą się tego pięknego, popularnego i w dzisiejszych czasach bardzo przydatnego języka.

Mając na celu uatrakcyjnienie zajęć w naszej placówce skupiliśmy się na eksperymentowaniu z metodologią CLIL oraz na pierwszym w naszej szkole projekcie eTwinning przy współpracy z innymi europejskimi szkołami.

Fotorelacja z wdrażania efektów projektów na terenie naszej szkoły

    Wszyscy uczniowie mieli okazję obejrzeć prezentację zdjęć z wszystkich szkoleń zagranicznych kadry w Wielkiej Brytanii i na Malcie.

  Przedszkolaki oraz młodsi uczniowie naszej szkoły zapoznali się z symbolami narodowymi Wielkiej Brytanii i charakterystycznymi dla tego kraju akcentami (flagi, godło, czerwone autobusy i budki  telefoniczne, czarne taksówki, itp.)

 Uczniowie klasy IV kolorowali takie symbole Wielkiej Brytanii jak Big Ben oraz Tower Bridge, jak również wykonali pocztówki związane z tym krajem.

  Uczniowie klasy VI oglądnęli na projektorze prezentację słynnych miejsc w Londynie, a następnie ich zadaniem było stworzenie tematycznych plakatów.

W ramach zajęć świetlicowych panie przygotowały i przeprowadziły z dziećmi pogadankę o UK. 

Uczniowie na lekcjach matematyki podjęli pierwsze eksperymentalne działania w tym kierunku. Piątoklasiści szukali w słownikach tłumaczeń terminów matematycznych. 

  Prace plastyczne uczniów eksponujemy na terenie szkoły.

Prezentacje multimedialne 

 Uczniowie klasy V w ramach lekcji języka polskiego przygotowali prezentacje w programie PowerPoint dotyczące Wielkiej Brytanii z uwzględnieniem specyfiki poszczególnych regionów. Poniżej prezentujemy prace uczniów:

1. Prezentacje ogólne o Zjednoczonym Królestwie, których autorami są Tomasz Pabiś, Bartłomiej Batko i Kacper Drużkowski.

2. Prezentację o Irlandii Północnej przygotowaną przez Anię Gurgul.

3. Prezentację o Londynie wykonaną przez Emilię Stawarę.

4. Trzy odrębne prezentacje dotyczące Szkocji przygotowane przez Igora Drużkowskiego, Kacpra Romana oraz Tomasza Pabisia. 

Prace plastyczne przedszkolaków dotyczące Anglii

 Zdjęcia w poniższej galerii przedstawiają przedszkolaków podczas pracy oraz niesamowity efekt końcowy. Dzięki temu działaniu najmłodsi uczniowie naszej szkoły na pewno zapamiętają, jakie są najważniejsze symbole Wielkiej Brytanii. 

  Już 8 mobilności zagranicznych za nami, w tym 3 w bieżącym roku szkolnym: szkolenia specjalistyczne dotyczące metodologii CLIL w Czechach i na Malcie oraz szkolenie kulturowo-językowe w Irlandii. 

 

  

CLIL NA LEKCJACH MATEMATYKI 

  Na lekcjach matematyki pod kierunkiem p. Lidii zainspirowanej kursem w Republice Czeskiej uczniowie wykonywali słowniki pojęć matematycznych, po uprzednim znalezieniu angielskich odpowiedników polskich słów z wykorzystaniem komputerów. Słowniki zaprezentowano młodszym uczniom. 

ROZWIJANIE KOMPETENCJI INTERKULTUROWYCH U UCZNIÓW

  Uczniowie uczestniczyli w cyklu lekcji kulturowych, na których mieli okazję zobaczyć różne aspekty kultury anglosaskiej.

CIĄG DALSZY WDRAŻANIA METODOLOGII CLIL W NASZEJ SZKOLE ...

  Uczniowie zapoznają się z angielskimi odpowiednikami matematycznych pojęć na lekcjach matematyki.

... I W PRZEDSZKOLU

   Nauczycielka matematyki oraz uczestniczka kursu w ramach programu Erasmus + przekazała swoją wiedzę innym nauczycielom ze szkoły i z przedszkola znającym język angielski. Dzięki temu mogą wspomagać pracę nauczyciela języka angielskiego wplatając elementy tego języka w codzienną edukację naszych najmłodszych uczniów. Poniżej prezentujemy naukę liczenia i jednocześnie zapoznawania najmłodszych z angielską flagą. Lekcję opartą na założeniach metodologii CLIL tym razem przeprowadziła pani Aneta, która sama nie brała udziału w mobilnościach zagranicznych, ale pośrednio skorzystała z wiedzy zdobytej przez innych nauczycieli.

eTwinning

 Dzięki wyjazdom zagranicznym udało nam się nawiązać współpracę ze szkołami w Grecji i Chorwacji. W listopadzie 2016 roku rozpoczęliśmy projekt pt: "Getting to know one another." 

Poniżej prezentujemy relację fotograficzną z wykonanych zadań:

1) przygotowanie kartek świątecznych przez naszych uczniów 

oraz materiały wytworzone przez uczniów ze szkół zagranicznych

2) kartki ze świątecznymi życzeniami zostały też przesłane pocztą tradycyjną

3) wszystkie kartki zostały pokazane na forum szkoły w formie wystawy. Poza eTwinning wymieniliśmy się również życzeniami z uczniami z Portugalii

4) wszyscy uczniowie naszej szkoły, również ci, którzy nie brali udziału w projekcie mieli okazję zapoznać się z wystawą

5) uczniowie z pomocą nauczycieli śpiewali również kolędy w językach narodowych. Jako, że każdy zna polską wersję kolędy "Cicha noc," którą śpiewali nasi uczniowie, poniżej prezentujemy nagranie jednej ze szkół partnerskich.

METODA CLIL PO RAZ KOLEJNY POJAWIA SIĘ NA MATEMATYCE

Klasa VI

Uczniowie zapoznali się z podstawowym słownictwem matematycznym, kształtami, ułamkami zwykłymi i dziesiętnymi oraz z nazwami kształtów i wyrazami związanymi z obliczaniem pól i obwodów. Nowe słownictwo ćwiczyli regularnie co 2 tyg na 30-45 min zajęciach utrwalając słowa poprzez dopasowywanie, gry (np. bingo), czytanie wyrażeń zapisanych na tablicy, kolorowanie i wybieranie różnych kształtów. ,bawiąc się w gry np. bingo, czytanie z tablicy, powtarzanie lub kolorując , wybierając odpowiednie kształty. 

W dalszej kolejności przyszedł czas na wykorzystanie poznanego słownictwa w praktyce - rozwiązywanie zadań matematycznych w języku angielskim. Na początku było to obliczanie pól i obwodów figur płaskich obejmujące głównie zadania mające zastosowanie w życiu codziennym. Wśród tych zadań pojawiło się obliczanie powierzchni pomieszczeń gospodarstwa domowego w celu uzyskani odpowiedzi na pytanie: ile metrów kwadratowych wykładziny potrzebujemy i ile za to zapłacimy. Kolejne zadania skupiały się na rozwoju umiejętności konwersacji np. zabawa w restaurację: uczniowie byli kolejno kelnerami, klientami, którzy wspierając się gotowym menu i przygotowaną listą zwrotów składają zamówienia, liczą koszty zamówienia, ćwiczą czytanie wartości pieniędzy, euro (ułamki dziesiętne). 

KL.IV

W ramach zajęć dodatkowych uczniowie ćwiczyli czytanie liczb i godzin w języku angielskim, grali w bingo oraz poznawali kształty.

Ponadto, zgodnie z planem nauczycielka rozwinęła z uczniami pojęcia związane z geometrią i ułamkami dziesiętnymi, jak również wprowadziła trudniejsze zadania, takie jak wizyta w biurze turystycznym, obliczanie kosztów wycieczki, obliczanie powierzchni i objętości brył geometrycznych oraz obliczanie kosztu zakupów z ułamkami dziesiętnymi np. koszt za 0,5 kg, 0,34kg itp.

GOŚCIMY WOLONTARIUSZKĘ Z INDII

W ubiegłym roku kalendarzowym nasza szkoła zgłosiła chęć przyjęcia studentki- wolontariuszki z Indii, jako, że rok szkolny 2016/2017 zostało głoszony rokiem wolontariatu. W styczniu 2017 roku, przez okres 2 tygodni uczestniczyla w życiu szkoły, prowadzila zajęcia z jezyka angielskiego, spotykała się z uczniami wszystkich klas, w tym gimnazjalnych stwarzając okazje do wykorzystania przez uczniów języka angielskiego w praktyce poza tradycyjną nauką tego języka, jak również do wymiany kulturowej. Podzieliła się informacjami o tradycjach i zwyczajach swojego kraju.

Studentka mieszkała u nauczyciela, który był na kursie języka angielskiego w Wielkiej Brytanii finansowanym z programu PO WER. Pozostali nauczyciele, którzy brali udział w kursach językowych finansowanych z programu PO WER oraz Erasmus + zobowiązali się wykorzystać umiejętności językowe nabyte na szkoleniach zagranicznych poprzez organizację spotkań kulturowych oraz konwersacji z wolontariuszką. 

Jedna z uczestniczek projektu realizowanego w ramach Erasmus + pomagała w przygotowaniu wywiadu z Nishthą wraz z uczniami gimnazjum. Nagranie wywiadu można odsłuchać poniżej: 

CLIL NA LEKCJACH BIBLIOTECZNYCH

Metodologia CLIL, czyli wykorzystywanie języka angielskiego poza lekcjami tego języka jest również wdrażana na zajęciach w bibliotece. Uczniowie porównują oryginalne teksty w języku angielskim z polskimi tłumaczeniami i poznają nowe słownictwo. Na zakończenie jednej z lekcji powstał plakat podsumowujący, który powieszono w miejscu widocznym dla wszystkich uczniów szkoły.

LAPBOOKI NA JĘZYKU ANGIELSKIM

Słowo "lapbook" można dosłownie przetłumaczyć, jako "książka na kolanach." W całej idei tworzenia lapook'ów chodzi o rozwijanie kreatywności uczniów, jak również ułatwienie im przyswajania wiedzy. Nauczyciel angielskiego zainspirowany wyjazdami zagranicznymi przedstawił uczniom ideę tworzenia lapbook'ów z wykorzystaniem zeszytów szkolnych. Zasad praktycznie nie ma, gdyż uczeń może dowolnie prezentować materiał w zeszycie np. wyróżniać najważniejsze elementy, tworzyć tajne skrytki w zeszycie dla informacji wartych powtórzenia, wklejać koperty z ważnymi słówkami i cokolwiek innego na co mu podpowiada fantazja. Nauczyciel od czasu do czasu przynosi materiały, które mogą zainspirować uczniów do fajnej prezentacji materiału. Przykładem mogą być zegary w klasie IV. Można je zwyczajnie wkleić do zeszytu i pod spodem napisać godzinę, a można też tak jak jedna z dziewczynek wkleić je tylko częściowo, pokolorować i godzinę napisać pod spodem, do odkrycia w czasie powtórki. 

Nauczyciel zaprezentował uczniom przykładowe zdjęcia zeszytów w ten sposób tworzonych, które znalazł w internecie. Teraz wiedzą o co chodzi i sami wymyślają, jak materiał z lekcji przedstawić w fajny sposób. Jako, że na lekcjach nie ma na taką twórczość wystarczająco czasu, większość rzeczy uczniowie robią w domu, co zapewnia im dodatkowy kontakt z językiem.

W niedługim czasie nauczyciel w ramach działań zaplanowanych w planie realizacji stażu na nauczyciela dyplomowanego zamierza podzielić się tą metodą dydaktyczną z innymi nauczycielami. Lapbook można z powodzeniem tworzyć w ramach innych przedmiotów.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć przykładowych elementów labook'a w zeszytach naszych uczniów, na których można zobaczyć jak w fajny sposób można przedstawić między innymi formę "jest, znajduje się," godziny, czy stopniowanie przymiotników.

bottom of page